jedzenie

Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka karmimy je wyłącznie mlekiem. Po tym czasie zwykło się stopniowo wprowadzać nowe produkty żywieniowe, tak, by naszemu maluszkowi nie zabrakło potrzebnych witamin i składników odżywczych.

Najlepiej zacząć od półpłynnych i zmiksowanych warzyw: marchewki i ziemniaka. Pamiętajmy, by podawać dziecku na początku po jednej łyżeczce tylko jednego produktu: w ten sposób łatwo wychwycimy ewentualne objawy alergii. Jeżeli dziecko nie wykazuje podejrzanych objawów, można stopniowo podawać mu mieszane ze sobą warzywa i owoce jak marchewkę z jabłkiem, czy z ziemniakiem. Nowe potrawy wprowadzamy ostrożnie i powoli: przez kilka tygodni dziecko wciąż powinno pić mleko około 4 razy dziennie, a tylko raz jeść rozdrobnione warzywa. Spróbujmy także nie zniechęcać się, jeżeli dziecko początkowo grymasi i nie chce jeść podawanych mu pokarmów. Kluczem jest tu cierpliwość, a także… głodne dziecko. Przesunięcie i opóźnienie zwyczajowej pory karmienia i zastąpienie jej jednym posiłkiem warzywnym pobudzi apetyt maluszka.

W okolicach 6 i 7 miesiąca możemy podać dziecku więcej warzyw korzeniowych oraz wzbogacić jego dietę o mięso i pierwsze produkty glutenowe (kaszki i kleiki). O ile nie pojawi się alergia, stopniowo zwiększamy udział tychże w jadłospisie malca.
Wprowadzając do diety malucha mięso pamiętajmy, aby było lekkostrawne. Najlepiej sprawdzi się mielony lub rozdrobniony królik, kurczak, czy indyk.

Rybę i jajka (zaczynając od samego żółtka) podajemy od około 8 miesiąca życia. Podobnie jak banany, śliwki i zioła. Starajmy się unikać jak najdłużej soli – niech dziecko nauczy się naturalnego smaku potraw, bez wzmacniania solą. Poleca się za to dodawanie koperku, majeranku czy cynamonu. Nabiał i szpinak, pomidory i fasolę możemy wprowadzić między 9 a 10 miesiącem życia. Dostosujmy konsystencję pokarmów do stanu uzębienia dziecka – w czasie wyrzynania kolejnych ząbków możemy przejściowo wrócić do pokarmów półpłynnych, by nie przysparzać maluchowi dodatkowego bólu. Zdrowe kiszonki i owoce cytrusowe podajemy, gdy dziecko kończy 12 miesięcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ