Dieta w ciąży – jakie produkty wybierać

Właściwa dieta w czasie ciąży powinna być przede wszystkim racjonalna. Zapotrzebowanie kaloryczne przyszłej mamy jest zwiększone o kilkaset kalorii, dlatego warto pamiętać, aby się nie przejadać. Sprawdź, jakie składniki powinien zawierać jadłospis kobiety w ciąży.

Nawet zbilansowaną, zróżnicowaną dietę warto uzupełniać o suplementy diety dla kobiet w ciąży. Należy pamiętać o kilku kluczowych substancjach, do których należą kwas foliowy, witaminy z grupy B, witamina D czy też probiotyk ginekologiczny w ciąży.

Najważniejsze dla zdrowia dziecka substancje

Kwas foliowy należy do najważniejszych dla zdrowia płodu substancji i powinien być suplementowany przez przyszłą mamę nawet jeszcze przed poczęciem. Uzupełniające spożycie kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom folianów jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Kwas foliowy, żelazo, cynk, wapń oraz witaminy z grupy B to podstawowe suplementy diety dla kobiet w ciąży. Odpowiedni zestaw mikroelementów zazwyczaj zaleca lekarz.

Czy można brać probiotyki w ciąży?

Suplementy dla kobiet w ciąży nierzadko zawierają probiotyki wzbogacone o witaminę D3. Witamina D3 powinna być suplementowana zarówno w czasie ciąży, jak i karmienia, a odpowiednia dawka – ustalona przez lekarza.. Z kolei probiotyki pomagają uzupełniać dobre bakterie w mikrobiomie przyszłej mamy. Mikrobiom może pełnić rolę naturalnej bariery przed toksynami, szkodliwymi bakteriami, wirusami i alergenami. Podczas porodu i karmienia matka przekazuje swoją florę bakteryjną, dlatego warto zatroszczyć się o jej jakość już w trakcie ciąży. Warto także wspomnieć, że w trakcie ciąży warto stosować też probiotyk ginekologiczny w ciąży.

Dieta lekkostrawna na nudności

Dla niejednej kobiety ciąża wiąże się z silnymi nudnościami i wymiotami. Co jeść, aby zniwelować te nieprzyjemne dolegliwości? Postaw na lekkostrawną dietę. Powinna ona zawierać dania gotowane, składające się z takich produktów, jak kasze, ryż, makarony, musy owocowe i spore ilości warzyw. Unikaj tłustych mięs, grzybów i produktów typu fast food.

Co jeść, gdy towarzyszy ci uczucie ciężkich nóg?

Szczególnie w końcowej fazie ciąży wiele kobiet skarży się na uczucie ciężkich nóg. Jaką dietę stosować, by temu zapobiec? Przede wszystkim należy kontrolować spożycie soli i słonych pokarmów. Zatrzymują one wodę w organizmie, co może być jedną z przyczyn uczucia ciężkich nóg. Warto sięgać po produkty bogate w witaminę C (truskawki, owoce cytrusowe), która wspomaga produkcję kolagenu. Od tej substancji zależy sprawność naczyń krwionośnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ