zabawki

Za rozwój dziecka odpowiadają przede wszystkim rodzice i to dzięki nim dziecko jest w stanie uruchomić tkwiący w nim potencjał twórczy. Odpowiednio dobrane zabawki to jednak wspaniała okazja do stymulowania dziecięcej twórczości i wyobraźni. Które przedmioty pomogą mu w tym w szczególny sposób? Zapraszamy do lektury.

Dziecko uwielbia tworzyć: zadbajmy o to, by nigdy nie zabrakło mu białych kartek i wszelkiego rodzaju kredek, farb, pasteli, flamastrów. Uczmy malucha wydzierania, posługiwania się klejem i nożyczkami, lepienia z plasteliny. Wszystkie te techniki malec prawdopodobnie pozna w przedszkolu, ale im wcześniej zaczniemy go uczyć, tym lepiej.

Równie ważne jest samodzielne wykonywanie zabawek: świetnie sprawdzą się zatem warsztaty origami, umiejętność lepienia z gliny, kolorowanie gotowych pluszaków czy samodzielne robienie biżuterii. Szczególny prym w tej ostatniej czynności wieść będą dziewczynki, dla których nawlekanie kolorowych i błyszczących koralików stanowi prawdziwą frajdę. Pozwólmy dzieciom ozdabiać pudełka, oklejać kolorowym papierem puszki, niech tworzą własne domki dla lalek i szkatułki. Uczą się w ten sposób koordynacji oko ręka, ćwiczą swój własny styl, poznają, co znaczy dokładność i staranność w pracach ręcznych.

Równie dobrym pomysłem jest zachęcanie dzieci do odgrywania ról, w czym mogą pomóc akcesoria „teatralne”: maski, kukiełki, kurtyna. Ćwiczenie różnego rodzaju sytuacji z dorosłego życia, emocji, trudnych zdarzeń do świetna nauka radzenia sobie z uczuciami w dorosłości.
W przypadku starszych dzieci sprawdzą się także zabawki naukowe: pokazujące zasady działania świata, naszych ciał, roślin i zwierząt, jak dziecięcy mikroskop, czy gry uczące kreatywnego rozwiązywania problemów.

Pamiętajmy tylko, aby nadmierna ilość zabawek nie przytłoczyła dziecka swoją krzykliwością. Czasami najlepszym sposobem na rozbudzenie kreatywności dziecka jest zaopatrzenie go w minimum neutralnych zabawek, tak by samo znalazło dla nich nietypowe i oryginalne zastosowanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ