Uporządkowany sad

Plastikowe skrzynie na jabłka na dobre zagościły w polskim sadownictwie i stopniowo wypierają skrzynie metalowe i drewniane. Przyczyną tego procesu jest niewątpliwie lekkość i łatwość korzystania z plastiku. Drewno gnije, metal rdzewieje a plastik pozostaje w niezmienionym stanie wiele lat zachowując swoje stałe parametry wytrzymałościowe. Obecnie największym w Europie Środkowej producentem skrzyń i pojemników plastikowych jest firma Schoeller Allibert dlatego w tym artykule omówimy kilka najczęściej wykorzystywanych w polskich sadach produktów tej firmy.

Skrzyniopalety plastikowe na owoce

Najszerzej użytkowanymi w krajowym sadownictwie pojemnikami plastikowymi są skrzyniopalety plastikowe na jabłka. Ma to miejsce ze względu na przewagę sadów jabłoniowych nad innymi typami owoców. Znakomite skrzyniopalety na jabłka oferuje zachodnioeuropejska firma Schoeller Allibert od kilku lat produkująca swoje towary również w naszym kraju.

Pojemnikiem skrzyniopaletowym stworzonym do jabłek jest GEOBOX solid base version 3. Ta skrzyniopaleta posiada cechy pozwalające uznać ją za jedną z najlepszych skrzyń sadowniczych w swojej klasie. Przede wszystkim na głębszą analizę zasługuje materiał z którrego omawiane urządzenie zostało wykonane – HDPE Polietylen o dużej gęstości. Tworzywo to otrzymywane jest w procesie polimeryzacji niskociśnieniowej w wyniku czego materiał wytrzymuje duże obciązneia, jest elastyczny i odporny na uszkodzenia. Ponadto GEOBOX solid base version 3 posiada sporą pojemność użytkową dochodzącą do 260 litrów oraz maksymalną ładowność dynamiczną dochodzącą do 1000 kilogramów. Palety te występują w wariantach z płozami lub kółkami – wersja z kółkami przeznaczona jest do ręcznego pchania zaś wariant wyposażony w płozy do transportu samochodowego.

Nowoczesne skrzynie

Ważnym pojemnikiem w każdym sadzie jest też skrzynia przeznaczona ściśle do zbioru owoców. W tym zakresie wzorem dla innych serii skrzyń stała się Agrilog – ventilated base plus. Jest to skrzynia o długości 130 centymetrów, szerokości stu centymetrów a jej wysokość to 57 centymetrów. Skrzynia zmieści maksymalnie 440 litrów co jest jej graniczną maksymalną pojemnością. W innych typach skrzyń osiągnięcie takiej pojemności przy tak nikłej masie własnej byłoby niemożliwe. Dodatkowym plusem omawianej skrzyni jest standaryzowany rozmiar dający możliwość przenoszenia jej na palecie w partiach po 4 sztuki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ