Smog, a zdrowie

Smog zjawisko występujące w okresie jesienno-zimowym, wynikające z mieszkania się mgły oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń pochodzących ze spalin, fabryk, czy dymu z kominów w prywatnych domach. Smog jest nie tylko wyczuwalny, ale widoczny gołym okiem, szczególnie zwiększone zjawisko obserwuje się w dużych miastach, co nie oznacza jednak, że nie dotyczy również  mniejszych miejscowości, czy też wsi.

Smog, a w zasadzie zawarte w nim pyły zawieszone stanowią niemałe zagrożenie dla organizmu i zdrowia. Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego wdychania smogu i jak z nim walczyć?

Rodzaje smogu

Zanim przejdziemy do sposobów walki ze smogiem warto lepiej poznać czym w zasadzie jest to zjawisko. Wyróżnić można dwa rodzaje smogu:

  • smog londyński- występuje on najczęściej właśnie w okresie grzewczym, czyli jesienno-zimowym, najczęściej występujący smog, z którym boryka się nasz kraj
  • smog Los Angeles- w przeciwieństwie do smogu londyńskiego ten występuje w okresie letnim w strefie subtropikalnej.

W skład smogu najczęściej występującego w Polsce wchodzą między innymi tlenki węgla, azotu i siarki, oraz pyły zawieszone PM 10 i PM 2.5. To właśnie ten rodzaj smogu występuje w polskich miastach i właśnie ten rodzaj smogu jest dla nas bardzo szkodliwy.

Jak zwalczać smog?

Zacząć należy od tego, że wcale nie jest prosto walczyć ze zjawiskiem smogu, jeśli polska jako główne źródło energii wykorzystuje węgiel, a dodają do tego lata zaniedbań w kwestii czystości powietrza, raczej nie możemy liczyć na natychmiastową eliminację smogu. Smog to problem nie tylko wówczas kiedy jesteśmy poza domem, czy budynkiem, ponieważ z łatwością dostaje się on również do pomieszczeń, wówczas wdychamy go nie tylko podczas przebywania na dworze, ale także podczas pobytu w domu czy w pracy. Smog jest bardzo groźny dla zdrowia, a w zasadzie pyły zawieszone PM 2.5 oraz PM 10 . Przyczynia się do powstawania wielu schorzeń, obniża koncentrację i jakość snu, negatywnie oddziałuje już na dzieci w życiu płodowym, naukowcy są także zgodni co do tego, że długotrwałe wdychanie smogu skraca życie.

Tak jak już wspomniano powyżej nie jest łatwo walczyć ze smogiem będąc na dworze, natomiast w pomieszczeniu jest już to dużo prostsze, wykorzystując do tego dobrej klasy oczyszczacz powietrza.

Który oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz powietrza to obecnie dość popularne urządzenie w wielu domach. Dzięki tej popularności wzrasta liczba producentów zajmujących się produkcją tych urządzeń do sterylizacji powietrza. Decydując się na zakup tego typu sprzętu do własnego domu z pewnością pojawi się pytanie: który oczyszczacz powietrza wybrać? Poniżej przedstawiamy 3 parametry na które szczególnie warto zwrócić uwagę, aby wybrać najlepiej.

  • Po pierwsze odpowiednia wydajność i powierzchnia oczyszczania- oczyszczacz powietrza powinien być dobrany pod kątem pomieszczenia w którym będzie pracował tylko wówczas da z siebie 100 %.
  • Po drugie wnętrze oczyszczacz powietrza- im lepsze filtry tym lepsze oczyszczanie, warto aby urządzenia miało w sobie filtr HEPA , który skutecznie eliminuje pochodne smogu.
  • Po trzecie głośność pracy- oczyszczacz który będzie pracował bardzo głośno nie będzie atrakcyjny, a jego praca np. w nocy będzie nierealna. Warto aby urządzenie można było wprowadzić w tryb cichy lub nocny.

Artykuł powstał we współpracy z GoodAIR.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ