Badanie glukozy w ciąży

Kontrola stężenia glukozy we krwi sprawdzana jest u kobiet w czasie ciąży przynajmniej dwa razy. To bardzo ważne badanie pozwalające potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę ciążową — stan bardzo niebezpieczny zarówno dla matki jak i dla jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Jak wygląda takie badanie? Dlaczego każda ciężarna powinna mu się poddać?

Skutki niewykrytej i nieleczonej cukrzycy ciążowej

Podwyższony poziom glukozy to niebezpieczny stan zarówno dla mamy jak i jej dziecka. Z tego też względu badanie glukozy na czczo koniecznie powinno być przeprowadzone w ciąży i każdej kobiety. Dlaczego to takie ważne? Należy wiedzieć, że niewykryta i nieleczona cukrzyca ciążowa może doprowadzić do następujących powikłań:

  • makrosomii, czyli zbyt szybkiego wzrostu. Masa ciała jest wówczas za duża w stosunku do wieku ciążowego, co może doprowadzić do poważnych powikłań w trakcie porodu;
  • niedocukrzenia noworodka po porodzie, które jest niebezpieczne dla jeszcze niedojrzałych komórek nerwowych;
  • hipotrofii wewnątrzmacicznej – dziecko jest zbyt małe w stosunku do wieku płodowego. Z tym problemem zmagają się noworodki matek długo chorujących na cukrzycę. Dodatkowo może dojść tu również do uszkodzenia naczyń krwionośnych czy niewydolności nerek;
  • wad wrodzonych u noworodka, powstających głównie w obrębie układu nerwowego, kostnego, moczowo – płciowego czy układu krążenia. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej u kobiet, które zachorowały na cukrzycę przed ciążą, a w czasie jej trwania badania glukozy nie były przeprowadzane.

Nieleczona cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna również dla kobiet – może doprowadzić między innymi do ostrych infekcji dróg moczowych, nadciśnienia tętniczego, a nawet przedwczesnego porodu. Z tego też powodu ważne jest wykrycie podwyższonego stężenia glukozy – wówczas można odpowiednio zadziałać, aby ryzyko powikłań było znikome. Dlatego badanie glukozy z krwi jest niezbędne dla każdego kobiety.

Jak wygląda badanie stężenia glukozy w czasie ciąży?

Przede wszystkim musi być przeprowadzane na czczo – dopuszczalne jest tylko wzięcie kilku małych łyków. Nie wolno jeść przynajmniej przez 8 godzin przed badaniem. Pierwszy pomiar przeprowadzany jest na czczo kolejny po wypiciu glukozy. Następnie pobierana jest dwukrotnie krew – na godzinę i dwie godziny po wypiciu roztworu glukozy.

Dla komfortu ciężarnej najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie badania w godzinach porannych. Badanie glukozy – ile trwa? Czas badania może wynosić nawet do 3. godzin, dlatego warto by ciężarna zabrała ze sobą coś, co pomoże jej przeczekać ten czas (w trakcie pomiaru glukozy nie wolno chodzić z wyjątkiem wizyty w toalecie czy momentu pójścia na pobór krwi).

Co w przypadku rozpoznania cukrzycy ciążowej?

Jeżeli w wynikach badania poziom glukozy będzie zbyt wysoki i stwierdzona zostanie cukrzyca ciążowa, nie jest to jeszcze powód do paniki. Wszelkich powikłań można uniknąć, będąc stale pod kontrolą lekarza specjalisty. Zadbana i leczona cukrzyca ciążowa nie powinna stanowić dużego zagrożenia zarówno dla matki jak i jej dziecka. Kobieta dama może kontrolować stężenie glukozy we krwi, wystarczy, że zaopatrzy się w odpowiednie produkty, które można znaleźć między innymi w dobrze zaopatrzonych sklepach internetowych dla diabetyków  (w których można też dostać specjalną żywność, pełnowartościową i smaczną, a przy tym całkowicie bezpieczną dla ciężarnych z cukrzycą ciążową).

Kobiety w ciąży z cukrzycą muszą stosować się do zaleceń i częściej stawiać na wizyty lekarskie. Często też może być niezbędna zmiana diety na zdecydowanie zdrowszą czy lekkie ćwiczenia, dopasowane do możliwości ciężarnej. W trudniejszych przypadkach lekarze zalecają przyjmowanie określonych środków medycznych normujących stężenie glukozy we krwi.

Z pewnością cukrzyca ciążowa nie jest diagnozą wzbudzającą entuzjazm. Choć budzi niepokój, będąc pod stałą kontrolą specjalisty, stosując się do zaleceń, ryzyko powikłań zarówno dla dziecka jak i dla mamy będzie znikome.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ