Jak złagodzić ból spowodowany ząbkowaniem u dziecka

Ząbkowanie to czas wyzwań zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców. To naturalny proces, przez który przechodzi każde niemowlę i który często wiąże się z uciążliwymi dolegliwościami. Może także powodować problemy z jedzeniem i spaniem. Warto być przygotowanym na ten etap i wiedzieć, jak złagodzić ból i dyskomfort u niemowlęcia, aby pomóc mu przetrwać ten trudny czas. Rodzice mają do dyspozycji domowe metody, a także leki dla dzieci bez recepty.

Naturalne sposoby na ukojenie bólu dziąseł u maluszka

Ząbkowanie zazwyczaj zaczyna się pomiędzy czwartym a siódmym miesiącem życia dziecka. Wyrzynanie się pierwszych mlecznych ząbków powoduje obrzęki, zaczerwienienie, bolesność i tkliwość dziąseł, a przez to ogólne rozdrażnienie, napięcie nerwowe, trudności z zasypianiem, a także chęć gryzienia różnych przedmiotów w poszukiwaniu ulgi. Ten ostatni odruch można wykorzystać, podając dziecku odpowiednie gryzaki, smoczki i inne tego typu akcesoria.

Masowanie dziąseł zabawką często okazuje się pomocne w łagodzeniu swędzenia i bólu. Gryzak można przed podaniem dziecku delikatnie schłodzić, aby niska temperatura przyniosła dodatkowe ukojenie. Chłód działa przeciwbólowo i łagodzi obrzęk. Innym sposobem, znanym i polecanym przez wiele babć i mam, jest również zaoferowanie dziecku tetrowej pieluszki nasączonej ziołowym naparem. Rumianek, melisa oraz dzika róża mogą pomóc zmniejszyć nieprzyjemne odczucia.

Łagodne preparaty przeciwbólowe

Chłodzenie i masowanie dziąseł czy specjalne gryzaki z wypustkami mogą być pomocne, jednak zdarza się, że trzeba sięgnąć po lek przeciwbólowy dla dzieci. Obecnie rodzice mają do dyspozycji wiele środków farmaceutycznych, które pomagają zmniejszać ból i ogólny dyskomfort, leki dla dzieci zawierają substancje czynne w odpowiednio niskich dawkach, dopasowane do potrzeb maluchów na wczesnym etapie rozwoju. Podanie niemowlęciu tabletki nie jest możliwe, dlatego lek przeciwbólowy dla dzieci najczęściej przyjmuje inne formy.

Rodzice małych dzieci mogą wybierać spośród preparatów aplikowanych doustnie oraz doodbytniczo. Największą popularnością cieszą się płyny, żele i zawiesiny przeznaczone do podawania bezpośrednio na uwrażliwiony i bolesny obszar. W trudniejszych przypadkach warte uwagi są przeciwbólowe czopki. Zawarte w nich składniki aktywne zmniejszają dyskomfort, a także obniżają gorączkę, która często towarzyszy ząbkowaniu.

Małe dzieci są szczególnie wrażliwe na ból i dyskomfort, dlatego nie należy bagatelizować ich dolegliwości i w razie potrzeby sięgnąć po odpowiedni lek przeciwbólowy dla dzieci na ząbkowanie – ABCapteka oferuje szeroki wybór tego rodzaju produktów.

O czym należy pamiętać, podając dziecku leki?

Środki farmaceutyczne przeznaczone dla dzieci zostały stworzone z myślą o ich potrzebach i warto po nie sięgać, gdy pojawi się taka konieczność. Podczas ich stosowania należy jednak zachować ostrożność i zawsze stosować się do zaleceń producenta, które zostały umieszczone na zewnętrznym opakowaniu oraz w dołączonej do niego ulotce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ