O czym nie można zapominać, budując dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to bardzo poważna inwestycja, która może na przestrzeni lat zaowocować bardzo dużymi oszczędnościami związanymi z jego ogrzewaniem. W domach energooszczędnych stosowany jest cały szereg technologii umożliwiających osiągnięcie zaplanowanych efektów związanych z bardzo korzystnymi parametrami izolacyjności cieplnej całej konstrukcji. Ale tom energooszczędny to nie tylko izolacja. O czym jeszcze należy pamiętać?

Wielkość domu i kształt bryły

Projekt domu energooszczędnego powinien być w całości nastawiony na jak najmniejsze straty energii cieplnej, a także jak najskuteczniejsze ogrzewanie. Kwestią, która w sposób znaczący wpływa na temperaturę wewnątrz domu jest jego wielość i kształt. Najkorzystniej wypadają domy niewielkie, w których nawet niezbyt wydajne ogrzewanie jest w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę zimą.

Wielkość domu to jednak nie wszystko. Liczy się również jego kształt, a dokładnie stosunek powierzchni, przez którą potencjalnie może uchodzić powietrze do objętości bryły. Domy energooszczędne charakteryzują się bryłą zwartą, w przypadku której stosunek ten wypada bardzo korzystnie.

Odpowiednie okna i drzwi – okna pasywne

W klasycznych domach miejscami przez które tracone jest nawet 25-30% ciepła są okna. W domach energooszczędnych zleca się więc stosowanie okien pasywnych. Okna pasywne to unikatowa konstrukcja łącząca w sobie potrójną szybę zespoloną wypełnioną dobrze izolującym gazem szlachetnym, z ramą specjalnej konstrukcji, zbudowaną ze stali, drewna i tworzyw sztucznych. Taka konstrukcja zapewnia bardzo dobre parametry pod względem izolacyjności cieplnej i zapobiega stratom ciepła przez okna.

Oprócz okien istotne jest użycie również zapewniających dobrą izolację drzwi – analogicznie skonstruowanych jak wspomniane okna. Ma to znaczenie zwłaszcza jeżeli dom zaopatrzony jest w drzwi balkonowe, czyli bardzo duże, przeszklone powierzchnie, które potencjalnie są również źródłem utraty ciepła.

Układ pomieszczeń w domu

Jak się okazuje nie bez znaczenia pozostaje również układ pomieszczeń w domu. Najbardziej poleca się, aby w domach energooszczędnych pomieszczenia typowo mieszkalne były usytuowane od bardziej nasłonecznionej strony – południa i wschodu, a po przeciwległej stronie domu znalazły się rzadziej używane pomieszczenia użytkowe, w których nieco niższa temperatura może być nawet pożądana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ