Jak utrzymać porządek w pokoju dziecięcym

Większość rodziców może potwierdzić, że dbałość o porządek w dziecięcym pokoju to syzyfowa praca. Aby zachować ład, potrzebna jest dobra organizacja.

Przyczyn tego, że w pokoju dziecięcym często panuje bałagan, jest co najmniej kilka. Przede wszystkim dzieci mają mnóstwo zabawek, w tym sporo drobnych i całkowicie różnych, a więc trudno znaleźć na nie miejsce. Do tego wiele dzieciaków uwielbia zmieniać często swoją zabawę, a zabawki z poprzedniej zostają na podłodze. Co z tym zrobić?

Zorganizuj przestrzeń

Nie ma co marzyć, że porządek zrobi się sam. Jeśli chcemy, żeby w pokoju naszych pociech panował ład, musimy o to zadbać sami. Pierwszym krokiem jest redukcja zabawek. Im jest ich mniej, tym łatwiej je posprzątać. Trzeba co jakiś czas zrobić przegląd: zepsute zabawki wyrzucić, a te, z których dziecko wyrosło lub się nimi nie bawi, oddać. Szybko okaże się, że porządki są prostsze. Ważne jednak, by tej zabawkowej redukcji nie robić przy dziecku. Jeśli nie będzie tego widzieć, to nawet się nie zorientuje.

Druga rzecz – każda zabawka musi mieć swoje stałe miejsce. Musimy wszystkim przedmiotom przypisać miejsce, bo dziecko nie będzie wiedziało, gdzie je odłożyć. Aby posortować wszystkie zabawki, potrzebne będą półki, przegródki, czy pojemniki. Część z nich będzie nie tylko funkcjonalna, ale też stanie się jednym z elementów dekoracyjnych pokoju. Przykładem są kolorowe i wesołe kosze na zabawki na kidspace-shop.com. Takie rozwiązania będą nieocenione zwłaszcza wtedy, kiedy dziecko ma mnóstwo drobnych zabawek.

Jeżeli jesteśmy na etapie planowania aranżacji, mamy jeszcze lepszą sytuację. Wybierając meble, musimy pamiętać o tym, że przewaga otwartych półek i regałów sprawi, że wrażenie bałaganu będzie nawet wtedy, kiedy zrobimy porządek. Stawiając na zamykane szafki, sprawa będzie prostsza, bo zabawki będą zamknięte i nie będzie ich widać.

Ucz porządku

To, że zorganizujemy przestrzeń, to jedna strona medalu. Drugą jest to, czy dziecko będzie się wywiązywać z ustaleń. Przede wszystkim nawet małe dziecko można uczyć sprzątania i to przez zabawę. Maluch, który będzie wrzucać do pojemnika swoje pluszaki, kształtuje w sobie nawyk odkładania zabawek na swoje miejsce. Początkowo takie sprzątanie z dzieckiem może iść mozolnie, ale z czasem zaowocuje czystszym i bardziej uporządkowanym pokojem. Od starszych dzieci konsekwentnie wymagajmy, by wszystkie przedmioty zawsze trafiały na swoje miejsce każdego dnia, a raz na jakiś czas róbmy generalne porządki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ