jak dzieci powielają nawyki rodziców?

Naśladowanie dorosłych to jedna z podstawowych umiejętności, jakie wykształcają wszystkie dzieci. Na początku zwykle wychodzi im to dość nieporadnie, tak że rodzice mają problem z tym, żeby zorientować się, o co im chodzi. Z czasem odwzorowywanie zachowań dorosłych staje się coraz dokładniejsze i łatwiejsze do zaobserwowania. Mając to na uwadze, powinniśmy starannie kontrolować to, w jaki sposób odzywamy się i zachowujemy w towarzystwie swoich pociech.

Naturalny pęd do naśladowania można wykorzystywać w zabawach z dziećmi. Nie bez powodu maluchy tak bardzo lubią bawić się w dom, sklep, czy lekarza. Warto brać czynny udział w tych zabawach. W ten sposób możemy uczyć dzieci zachować w różnych sytuacjach społecznych. Warto też obserwować to, w jaki sposób maluchy bawią się same. Na podstawie ich zachowań, czy sposobu, w jaki wcielają się w poszczególne role, można łatwo zaobserwować, jak postrzegają otaczający je świat.

Jeśli zależy nam na tym, by dzieci chętnie jadły owoce, czy myły zęby, musimy dawać im odpowiedni przykład. Trudno spodziewać się, że chętnie sięgną po banana, czy jabłko, jeśli na co dzień będą obserwować rodziców zajadających się słodyczami i innymi niezdrowymi przekąskami. Zachowuj się tak, jak chciałbyś, żeby zachowywało się Twoje dziecko. Zanim zaczniesz wymagać od niego kultywowania jakichś nawyków, najpierw wypracuj je u siebie.

Na każdym kroku pamiętajmy, że dzieci naśladują również nasze złe zachowania. Kontrolowanie ich zwykle przychodzi nam o wiele trudniej. Jeśli na przykład w czasie jazdy samochodem zdarza się nam rzucać obraźliwe teksty w kierunku innych kierowców, nie powinniśmy się dziwić, jeśli nasze dziecko zacznie używać dokładnie takich samych słów w zabawach ze swoimi rówieśnikami. Przekleństwa często pojawiają się również jako chęć zwrócenia na siebie uwagi, na przykład w czasie rodzinnych uroczystości, czy wizyty u lekarza.

Tylko od nas zależy, jakim wzorem dla swojego dziecka będziemy. Więcej na ten temat można doczytać w poniższym artykule: http://www.zabobon.pl/wzor-dla-dziecka/. Warto poszerzać swoją wiedzę na ten temat, po to, by świadomie kształtować charakter swoich dzieci i ich zachowania w przyszłości. Jeśli zaobserwujemy u swoich pociech jakieś nieodpowiednie zachowania, nie powinniśmy od razu załamywać rąk. Zamiast tego dobrze jest zastanowić się, gdzie się ich nauczyły i czy sami przypadkiem nie zachowujemy się w podobny sposób. Jeśli tak będzie, zmianę zachowania dzieci powinniśmy zacząć od pracy nad sobą i swoimi nawykami.

Przeczytaj też: http://www.akademiatroskliwejmamy.pl/krzywica-jak-jest-diagnozowana-ta-choroba/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ