Witaminy dla dzieci do codziennego stosowania

Dzieci do prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego potrzebują witamin. Są to związki organiczne niezbędne do życia. Gdy ich brakuje, organizm nie ma siły i energii, szybciej „łapie” infekcje i jest podatny na rozwój wielu różnych schorzeń. Które z nich mają największe znaczenie w przypadku najmłodszych?

Witamina A

Tę witaminę, zwaną też retinolem, świat nauki poznał stosunkowo niedawno. Otrzymano ją po raz pierwszy w 1934 roku z wątroby wieloryba. Z czasem zaczęto badać jej wpływ na zdrowie człowieka i dowiedziono, że jest niezwykle cenna dla wzroku. Zapobiega kurzej ślepocie i wspomaga leczenie chorób oczu. Dzieje się tak, gdyż retinol jest składnikiem rodopsyny, a więc światłoczułego barwnika znajdującego się w pręcikach siatkówki oka. Witamina A wspomaga również pracę tarczycy oraz pozytywnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Jej źródłem są tłuste ryby morskie, żółtko jaja kurzego, ale też warzywa i owoce w kolorze żółtym i pomarańczowym, m.in. marchew.

Witaminy z grupy B

Jest to grupa związków organicznych rozpuszczalnych w wodzie, do których należą m.in.: tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), niacyna (witamina B3), kwas pantotenowy (witamina B5), pirydoksyna (witamina B6), biotyna (witamina B7)). Są łatwo przyswajalne przez organizm, a przy tym trudno je przedawkować. Ich niedobór może objawiać się problemami dermatologicznymi, anemią, zwiększoną podatnością na infekcje. Organizm pozyskuje witaminy B z pożywienia, a szczególnie bogate w ten składnik są: wieprzowina, wołowina, warzywa liściaste, kiełki pszenicy, groszek zielony, banany.

Witamina C

O tej witaminie najczęściej mówi się w okresie jesienno-zimowym, kiedy większa się podatność organizmu na infekcje. To jedna z najbardziej znanych i popularnych witamin, którą po raz pierwszy wyodrębnił węgierski biochemik – Albert Szent-Györgyi, za co uhonorowany został nagrodą Nobla. W literaturze specjalistycznej nazywa się ją kwasem askorbinowym. Wspomaga pracę układu immunologicznego, uszczelnia naczynia krwionośne. Jest też jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Udowodniono ponadto, że ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze w stosunku do niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych. W skrajnych sytuacjach niedoboru witaminy C dochodzi do rozwoju szkorbutu.

Witamina D

O witaminie D i konieczności jej suplementacji mówi się coraz częściej. Nie bez przyczyny zresztą, bo najnowsze badania dowodzą, że jej niedobory są rozpowszechnione i mogą dotyczyć nawet 80% populacji. To ogromny problem epidemiologiczny, zwłaszcza że jest to niezwykle cenna witamina, mająca szalenie istotny wpływ na zdrowie oraz kondycję psychiczną dzieci i dorosłych. Bierze udział w regulowaniu przemiany wapnia i fosforu. Jest niezbędna do prawidłowego formowania układu szkieletowego. Ma również wpływ na przewodzenie nerwowe oraz pracę serca. Długotrwały niedobór witaminy D może przyczyniać się do osłabienia układu immunologicznego, jak i rozwoju poważnych chorób, m.in. cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.

Jak zapewnić dziecku porcję witamin każdego dnia?

Witaminy w większości dostarczane są wraz z pożywieniem (witamina D w największej ilości powstaje na skórze w procesie syntezy). Znaleźć je można w warzywach i owocach, ale też w tłustych rybach morskich, wołowinie i wieprzowinie. Nie zawsze można dostarczyć ich właściwe ilości, choćby dlatego, że duża grupa kilkulatków niechętnie sięga po produkty zdrowe i pełnowartościowe. Alternatywą jest sięgnięcie po dobrej jakości Praparaty Visolvit Junior. Zawierają on witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci po 3. roku życia. Wspomagają one pracę układu kostnego i odpornościowego, których intensywny rozwój przypada na pierwsze lata życia.

Preparatów witaminowych w aptekach jest całe mnóstwo, jednak przed zakupem warto sprawdzić, czy nie posiadają konserwantów i zawierają naturalne barwniki. Istotne jest też, by przestrzegać zasad dawkowania, o co warto zapytać farmaceutę.

Bibliografia:

  1. Maćkowiak K., Torliński L.: Współczesne poglądy na rolę witaminy C w fizjologii i patologii człowieka. Nowiny Lekarskie 2007, 76 (4), 349–356.
  2. Mutschler E.: Farmakologia i toksykologia. Wyd. III polskie, MedPharm Polska, Wrocław 2013.
  3. Rajtar-Cynke G.: Farmakologia. Czelej, Lublin 2007.
  4. Sobstyl M., Tkaczuk-Włach J., Sobstyl J., Jakiel G.: Witamina D – moda czy rzeczywiste korzyści? Przegląd Menopauzalny 2013; 4: 363-367.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ