Terapia jest skuteczna jeśli za jej pomocą rozwiązywane są określone, dedykowane tej metodzie problemy. Nie radzi sobie bowiem z wszystkimi sprawami nurtującymi człowieka i ma swoje określone wymagania. Założenia określają, że za jej pomocą można pracować nad problemami natury emocjonalnej, a także w celu eliminowania fobii czy stanów depresyjnych. Nie zaleca się jej stosowania przykładowo w przypadku problemów z uzależnieniami bądź związanych z brakiem umiejętności nawiązywania relacji. Dodatkowo sytuacje kompletnego poczucia rozbicia, braku kontroli pacjenta nad własnym życiem cy też zaburzenia psychotyczne to również nieodpowiednie obszary do pracy tą metodą. Ideą terapii jest bowiem przepracowywanie jednostkowych niedogodności, zwiększanie świadomości i umiejętności radzenia sobie z problemami.

Odbiorcy psychoterapii Gestalt

– osoby indywidualne,
– grupy.

Odbiorcą może być każda osoba, która boryka się z określonymi problemami, stojącymi jej na drodze do realizacji siebie bądź do samorozwoju. Przepracowanie określonych niedogodności życiowych wraz z psychoterapeutą pozwoli takiej osobie na poszerzenie samoświadomości, poznanie technik radzenia sobie z rozmaitymi problematycznymi sytuacjami itp. Tym samym dążeniem terapii jest polepszenie jakości życia człowieka. Niejednokrotnie może zdarzyć się tak, że pacjentem psychoterapeuty pracującego metodą Gestalt będzie osoba prawidłowo funkcjonująca w świecie, która jednak ma potrzebę dogłębniejszego poznania siebie, swoich reakcji i emocji w kontekście określonych sytuacji.

http://www.myszkowska-litwa.pl – psychoterapia

Terapia Gestalt realizowana jest także w grupowej formie. Obejmuje szersze relacje między uczestnikami całej grupy, a nie tylko na płaszczyźnie terapeuta – pacjent. To tak zwane warsztaty z zakresu samorozwoju, poznania siebie, swojego potencjału itp. Terapeuta stosuje podczas sesji różnorodne metody pracy, między innymi rysunek, psychodramę, pracę z ciałem, które generują różnego rodzaju przemyślenia i emocje. Ich bieżące omawianie jest drogą do samopoznania. Wszystko odbywa się w kontekście przeżyć innych co dodatkowo poszerza wiedzę i poznanie.

Omówione wyżej oraz wiele innych technik pracy w ramach terapii Gestalt oferuje swoim pacjentom doświadczony psychoterapeuta – dr Marta Myszkowska-Litwa (Gabinet psychoterapii i rozwoju osobistego).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ