Czym jest terapia sensoryczna? Kuracja sensoryczna jest terapią, jaką najczęściej zaleca się osobom cierpiącym na zaburzenia psychoruchowe, które towarzyszą między innymi autyzmowi. Polega ona bowiem na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń motorycznych, jak i również na korzystaniu ze sprzętów medycznych, które wywierają nacisk na układ nerwowy, dzięki jakim reguluje się zaburzoną zdolność do odczuwania wrażeń sensorycznych. Intensywne doznania stymulują bowiem układ nerwowy do większej pracy, dlatego korzystnie wpływają na stan całego systemu nerwowego.

Kołdra sensoryczna w terapii sensorycznej

Kołdra obciążeniowa, która jest także wykorzystywana w leczeniu nerwicy, depresji czy ADHD, odgrywa szczególną rolę w leczeniu autyzmu. Pacjenci powinni korzystać z niej każdego dnia, aby zwiększyć szansę na poprawę stanu systemu nerwowego. Jej działanie opiera się na wywieraniu głębokiego ucisku, jaki intensywnie oddziałuje na receptory, przez dłuższy czas. W efekcie jej działania układ nerwowy pracuje wydolnej i sprawniej, dlatego też chorzy przestają odczuwać napięcie.

Zabawki sensoryczne

Zabawki przeznaczone do terapii sensorycznej posiadają skomplikowane konstrukcje i nietypowe faktury, wyróżniają się wyraźnymi, żywymi kolorami, a także bardzo często zawierają różnego typu brzęczące elementy, dzięki którym intensywnie oddziałują na wszystkie rodzaje odczuć: dotyku, wzroku i dźwięku. Ich specjalistyczna budowa służy bowiem integracji sensorycznej, czyli polepszeniu umiejętności przetwarzania informacji z otoczenia, jaka jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Zabawki sensoryczne są przeznaczone głównie dla dzieci, lecz korzystają z nich także osoby dorosłe cierpiące na autyzm.

Sprzęt do terapii sensorycznej znajdziesz na https://senso-rex.com/pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ