Okres powakacyjny jest świetnym momentem by rozbudzić w dziecku zainteresowanie otaczającym go światem. Warto wykorzystać świeże wspomnienia ze wspólnego urlopu do przybliżenia najmłodszym członkom rodziny geografii, historii oraz kultury regionu, który zwiedzaliśmy.

Jednak same rozmowy mogą szybko znużyć zwłaszcza młodsze dzieci. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem różnego rodzaju zabawek i gadżetów, które mają walor edukacyjny. W przypadku starszych dzieci można wykorzystać dobre i sprawdzone książki na przykład doskonałą serię „Oblicza geografii”. Jednak młodsze dzieci dużo lepiej przyswajają wiedzę w czasie zabawy.  

Puzzle i łamigłówki

Zabawką, którą można wykorzystać do oswajania dziecka z geografia są puzzle. Trudno sobie wyobrazić lepszą formę nauki niż wspólne układanie mapy Polski lub Europy. Obecnie w sklepach bez trudu można znaleźć układanki przeznaczone zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jaki i szkolnym.

Puzzle mają wiele zalet, między innymi poprawiają:

  • logiczne myślenie,
  • koncentrację,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność dążenia do celu.

Puzzle można także wykorzystać do oswajania dziecka z geografią, kulturą i historią miejsc, w których przebywało.

Gry karciane i planszowe

Kolejnym świetnym sposobem na poszerzenie wiedzy dziecka jest wykorzystanie gier planszowych. W specjalistycznych sklepach można zakupić gry i quizy karciane przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Jednym z bardziej popularnych produktów tego typu jest gra planszowa „Poznaję Polskę”. Ma ona dość proste reguły, gracze przemieszczają swoje pionki na planszy przedstawiającej mapę Polski i muszą odpowiadać na pytania dotyczące naszego kraju. Okazuje się, że jest to bardzo skuteczny i przyjemny sposób zdobywania wiedzy.

Na rynku dostępnych jest też wiele rodzajów różnego rodzaju quizów dotyczących historii i geografii. Najczęściej są one wydane w formie karcianki. Na kartach są zapisane pytania, na które następnie trzeba odpowiadać.

Mapy interaktywne

W ostatnich latach bardzo popularne stały się mapy interaktywne. W sklepach internetowych można zakupić zarówno mapy Polski, Europy jak i świata. Jest to ciekawa alternatywa dla klasycznych atlasów. Mapa tego typu oprócz grafiki posiada też wiele przycisków, dzięki którym dziecko w aktywny sposób może zdobywać wiedzę. Na przykład naciskając wybrany kraj na mapie świata dziecko może się dowiedzieć najważniejszych informacji na jego temat.

Niektóre modele są wzbogacone także o funkcję quizu, który można rozegrać w pojedynkę lub w kilku graczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ