Niewątpliwie żółte przebarwienia na paznokciach prezentują się bardzo nieestetycznie. Dłonie wyglądają na zaniedbane, a żółty odcień kojarzy się ze stanami chorobowymi. Żółte paznokcie mogą być skutkiem problemów zdrowotnych, dlatego nie należy bagatelizować tego rodzaju objawu. Warto poznać przyczyny i sposoby radzenia sobie z opisaną skazą paznokci.

Żółte paznokcie – poznajmy przyczyny

Warto dodać, że problem dotyczy zarówno paznokci dłoni, jak i tych u stóp. Wymienia się kilka przyczyn, które mogą powodować jego wystąpienie. Mianowicie między innymi mowa o zgrubieniach płytek paznokci, przebarwieniach wynikających ze stosowania ciemnych lakierów do paznokci bez stosowania bazy podkładowej, przebarwieniach powstałych na skutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków, na przykład źle dobranego zmywacza do paznokci, palenia tytoniu oraz stanu chorobowego powodowanego grzybicą (niekiedy również infekcją bakteryjną).

Określenie dokładnej przyczyny wiąże się z koniecznością konsultacji dermatologicznej. W zależności od diagnozy lekarz indywidualnie dobierze odpowiednie leczenie.

Jak radzić sobie z problemem żółtych paznokci domowymi sposobami?

Jeśli mamy pewność, że żółta barwa płytek paznokci nie wynika z infekcji grzybiczej ani innego stanu chorobowego wymagającego specjalistycznego leczenia, można zastosować kilka sprawdzonych, domowych zabiegów o właściwościach rozjaśniających.

Z wszelkiego rodzaju przebarwieniami doskonale radzi sobie sok z cytryny. Regularne jej stosowanie, polegające na kilkukrotnym w ciągu dnia zanurzaniu paznokci w miąższu cytryny przez kilka minut, powoduje wyraźne ich wybielenie. Zaleca się również przygotowanie maski na paznokcie, która składa się z sody oczyszczonej, oliwy z oliwek oraz z soku z cytryny. Tak przygotowany preparat wykazuje oczywiście silniejsze działanie aniżeli sam sok z cytryny. Mieszankę dłużej utrzymuje się na paznokciach – około 15 minut i skutecznie rozjaśnia żółte przebarwienia. Na sam koniec w dłonie i paznokcie wciera się odżywczy krem do rąk.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ