Jesteśmy tym, co jesz i czym oddychasz - Dieta antysmogowa

Zanieczyszczenie powietrza jest aktualnie bardzo popularnym tematem. Obecność smogu motywuje nas do szukania rozwiązań, mających na celu ochronę organizmu przed jego szkodliwym działaniem. Niewiele osób zastanawia się jednak nad tym, jakie znaczenie w walce ze smogiem może mieć dieta. Czy to co jemy wpływa na to, czym oddychamy?

Dieta w walce ze smogiem

Badania dowodzą, że kwasy omega-3 i niektóre mikroelementy znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych oraz sercowo-naczyniowych. W kontekście diety antysmogowej jest to bardzo istotne, ponieważ smog może być odpowiedzialny za choroby serca, a nawet zawał oraz powoduje wiele infekcji. Odpowiednia dieta może wzmocnić nasz organizm i zminimalizować szansę na wystąpienie różnych przykrych dolegliwości. W niniejszym artykule znajdziesz wskazówki na temat tego, jakie produkty warto uwzględnić przy komponowaniu diety antysmogowej.

Stres oksydacyjny

W zdrowym organizmie panuje równowaga pomiędzy utleniaczami i przeciwutleniaczami. Zanieczyszczenie powietrza powoduje nadmiar tych pierwszych. Dlaczego jest to zjawisko niepożądane? Utleniacze posiadają niesparowany elektron i dążą do tego, aby odebrać go innym komórkom. Prowadzi to do ich uszkodzenia i uniemożliwia im poprawne funkcjonowanie, przez co organizm szybciej się starzeje. Stres oksydacyjny zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego, pokarmowego, miażdżycy, a nawet nowotworów.

Destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników zapobiegają antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Posiadają one wolny elektron, który oddają wolnym rodnikom i w ten sposób unieszkodliwiają je. Jednymi z najsilniejszy antyoksydantów są witaminy C i E. Tą pierwszą w dużych ilościach znajdziemy w papryce, brukselce, pietruszce, kalarepie i cytrusach. Z owoców warto włączyć też do swojego jadłospisu jagody, maliny, jeżyny, borówki i w miarę możliwości aronię, która wydłuża działanie witaminy C oraz dostarcza do organizmu duże ilości witaminy P i rutyny.  W przypadku witaminy E dobrze postawić na szpinak, dobrej jakości oliwę z oliwek (tłoczoną na zimno) oraz awokado.

Kwasy omega-3

W licznych badaniach udowodniono, że kwasy omega-3 znacząco poprawiają kondycję serca i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie niwelują skutki stresu oksydacyjnego. Jest więc jasne, że o odpowiednią suplementację tych kwasów powinny zadbać wszystkie osoby narażone na działanie m.in. pyłów zawieszonych.

Naturalnym źródłem kwasów omega-3 są ryby i różnego rodzaju oleje: rzepakowy, sojowy, z pestek winogron i oliwa z oliwek.

Witaminy z grupy B, C, D i E

Jak już zostało wspomniane wyżej, ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne bardzo ważną rolę dla organizmu pełni witamina C i E. Najważniejsze źródła tych związków, to:

C – suszona dzika róża, czarna porzeczka, czerwona papryka, brukselka, kalafior, szpinak, kiwi, truskawki, cytrusy, pomidory, kapusta, jagody, maliny, jeżyny i borówki.

E – oleje roślinne, migdały, awokado, orzechy, szpinak, pestki dyni i słonecznika.

Znajdujące się w powietrzu pyły zawieszone PM2.5 są szczególnie szkodliwe dla układu krwionośnego, dlatego bardzo ważne jest spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B (B1, B2, B3 i B6). Znajdziemy je w najróżniejszych produktach, ale główne z nich to drożdże, otręby, kasza, strączki, nabiał, orzechy, niektóre warzywa (szpinak, kukurydza, kalafior, pomidory) i owoce (śliwki, jabłka, agrest, banany).

Zanieczyszczenie powietrza ogranicza dostęp promieni słonecznych do naszej skóry, a przez to negatywnie wpływa na syntezę wit. D przez organizm. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dostarczać ją wraz z pożywieniem lub suplementami. Witamina ta występuje w niewielu produktach, jednak warto włączyć je do swojej diety. Są to ryby, nabiał – w tym również jajka – oraz niektóre grzyby, takie jak pieczarki, boczniaki ostrygowate i pieprznik jadalny. Niedobór wit. D może skutkować osteoporozą, cukrzycą, a w najgorszym przypadku – nowotworem.

Inne metody ochrony przed smogiem

oczyszczacze powietrzaZbilansowana dieta i zdrowy tryb życia mogą znacznie wspomóc nasz organizm w ochronie przed zanieczyszczeniami, jednak najważniejszą kwestią w walce ze smogiem jest dbałość o czyste powietrze w domu. Urządzenia stworzone specjalnie w celu utrzymania zdrowego mikroklimatu w pomieszczeniach to oczyszczacze powietrza. Liderem w tej branży jest japońska marka Sharp, której urządzenia gwarantują najwyższą skuteczność. Wykorzystany w modelu Sharp KC-G40EUW filtr HEPA usuwa z powietrza 99,97% pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, tak bardzo szkodliwych dla naszego serca i układu krwionośnego. Ponadto filtr węglowy z powłoką krzemionkową usuwa większość zanieczyszczeń gazowych, takich jak LZO.

Zdrowe odżywianie ma duże znaczenie, ale nie ochroni nas przed zanieczyszczeniami z powietrza. Może wyłącznie złagodzić skutki ich oddziaływania. Dlatego w trosce o zdrowie swoje i swoich bliskich warto rozważyć inwestycję w domowy oczyszczacz powietrza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ