Niemowlę w domu - poradnik kąpielowy

W okresie ciąży najważniejszy jest zdrowy rozwój dziecka, następnie bezpieczny i bezbolesny poród. Potem młode mamy zajmuje kwestia laktacji i założenie pierwszej pieluszki. Kwestią nie mniej ważną jest kąpiel noworodka, a następnie kąpiel niemowlaka. Skóra tak małego dziecka wymaga bowiem szczególnej troski. Wskazane będą również odpowiednie akcesoria do kąpieli niemowlaków.

Jak wykąpać niemowlaka?

Kąpiel, która wydaje się zupełnie nieskomplikowaną czynnością, jest w rzeczywistości niezwykle ważną procedurą. Kąpiel niemowlaka powinna odbywać się przede wszystkim w pomieszczeniu ciepłym, tak by po rozebraniu, dziecko nie drżało z zimna. Woda w wanience winna mieć ok. 35ºC. Do jej pomiaru użyć można specjalnego termometru albo własnego łokcia. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest wielką indywidualnością – niektóre będą wolały nieco cieplejszą wodę, podczas gdy innym nie sprawi różnicy niższa temperatura. Ważnym jest, by kąpiel niemowlaka odbywała się z użyciem odpowiednich środków myjących i pielęgnujących. Mydła i płyny dla dorosłych są niewskazane ze względu na zawarte w nich substancje zapachowe, konserwanty i inny odczyn pH. Koniecznym będzie zakup płynu przeznaczonego do delikatnej dziecięcej skóry. Świetnie sprawdzą się też emolienty – środki nawilżające i regenerujące skórę. Jeszcze niedawno zalecano je tylko w przypadku atopowego zapalenia skóry, stanów zapalnych i podrażnień, jednak obecnie delikatne emolienty polecane są do stosowania ogólnego. Ich dobroczynne działanie polega na łagodnej pielęgnacji skóry bez nadmiernego jej przesuszenia.

Akcesoria do kąpieli niemowlaków

Szczególnie młodzi rodzice, niezwykle przejęci nową rolą, zapoznają się z lekturą poradników i forów internetowych, dowiadując się jak wykąpać niemowlaka, a następnie dokonują zakupu wszelkich dostępnych akcesoriów do kąpieli. Należy jednak wziąć pod uwagę, że na początek wystarczy zwykła wanienka albo wiaderko do kąpieli, odpowiedni płyn i wiele czułości ze strony rodziców. Dziecko samo zweryfikuje i pokaże nam czy i jakich kolejnych akcesoriów będzie potrzebowało. Najważniejsze by kąpiel była czynnością radosną i naturalną, a nie powodującym stres obowiązkiem.

Pomocne akcesoria przy kąpieli niemowlaka znajdziesz w sklepie https://www.hoplik.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ