Zaburzenia snu są wyjątkowo powszechne i w znacznym stopniu utrudniają codzienne życie milionom osób na całym świecie. Co ciekawe, na bezsenność narzekają nastolatki, jak i ludzie w podeszłym wieku.

Przyczyny bezsenności

Leczenie bezsenności sprawia niekiedy spory kłopot, a kluczowe okazuje się dokładne rozpoznanie przyczyn zaburzeń snu. Najczęściej będą one wynikać z przemęczenia spowodowanego nadmiarem pracy bądź stresu, ale trzeba też pamiętać, że kolosalny wpływ na jakość snu mają codzienne nawyki, także żywieniowe. Zbyt późne, a zwłaszcza wyjątkowo tłuste i ciężkostrawne kolacje mogą skutecznie uniemożliwić zaśnięcie oraz przyczyniać się do częstego budzenia się w nocy. Podobnie zadziała duża ilość wypitej kawy. Z kolei po alkoholu sen jest bardzo płytki i człowiek budzi się kompletnie niewyspany. Bezsenność niekiedy miewa także podłoże chorobowe, o czym można przeczytać na http://www.pharmacon.waw.pl/.

Leczenie bezsenności

Bezsenność może mieć charakter przygodny, krótkotrwały bądź przewlekły. Jedna noc bezsenna raczej nie stanowi powodu do niepokoju. Jeżeli kłopoty ze snem trwają zaś długi czas, nie działają żadne domowe sposoby na bezsenność i zarazem trudno zdiagnozować przyczynę, to warto umówić się na wizytę w specjalistycznej poradni leczenia zaburzeń snu, aby problemem zajęli się fachowcy. Czasami wystarczy jedynie zmienić styl życia i żywienia, ale niekiedy istnieje potrzeba stosowania leków o działaniu uspokajającym i nasennym, a nawet terapii behawioralno-poznawczej, która ma na celu zmiany w nawykach związanych z codziennym zasypianiem.

www.pharmacon.waw.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ