wysypka
fot. pixabay.com

Wysypka to częsta dolegliwość wieku dziecięcego. Młody, wrażliwy organizm reaguje w ten sposób na kontakt z nowymi, często uczulającymi bądź podrażniającymi substancjami oraz wirusami. Często zastanawiamy się kiedy wysypka wymaga interwencji lekarskiej i jest oznaką poważnych dolegliwości, a kiedy jest to jedynie krótkotrwała reakcja organizmu na zetknięcie się z alergenem. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/wysypka-u-dziecka-prawidlowa-diagnoza/

Pokrzywka 

Najczęściej wysypka ma postać pokrzywki. Są to drobne czerwone krostki przypominające drobną kaszkę, które pokrywają tułów i kończyny lub występują miejscowo. Pokrzywka na ogół nie powoduje dużego swędzenia, choć nie jest to oczywiście komfortowa dolegliwość. Tego rodzaju wysypka ma podłoże alergiczne. Może być reakcją organizmu na spożycie uczulających produktów . Do tych najpopularniejszych alergenów należą: mleko, cytrusy, ryby, orzechy. Alergenem mogą być również niektóre substancje wchodzące w skład produktów, najczęściej są to konserwanty i barwniki. Przy powracających wysypkach warto wykonać testy  na nietolerancję pokarmową, aby wykluczyć z diety te produkty, które nie służą organizmowi. 

Pokrzywka może być też reakcją na kontakt z uczulająca substancją na przykład nowym kosmetykiem do pielęgnacji, proszkiem do prania czy nawet rodzajem tkaniny. Pierwszym krokiem powinno być odizolowanie od alergenu. Na ogół pokrzywka znika po kilku, kilkunastu godzinach samoczynnie. Jeśli utrzymuje się dłużej lub staje sie bardziej intensywna należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki przeciwalergiczne. 

Wysypka w przebiegu chorób zakaźnych

Wysypka jest również charakterystycznym objawem dla wielu chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Większość z nich jednak została niemalże wyeliminowana dzięki szczepieniom i rzadko spotyka się przypadki nowych zachorowań. Należą do nich odra, i różyczka. Największe prawdopodobieństwo występuje w przypadku zachorowania na ospę wietrzną.  Wysypka przy ospie wietrznej ma postać pojedynczych pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym, które bardzo swędzą. Po kilku dniach zasychają, tworząc strupki. Ospę leczy się objawowo, podając paracetamol i utrzymując odpowiednią higienę, aby nie dopuścic do nadkażenia krostek. 

Przeczytaj też: http://www.3pytania.pl/sterydy-miejscowe-i-emolienty-a-azs/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ