Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

Wiele dzieci, zwłaszcza a wieku przedszkolnym, odmawia jedzenia warzyw i owoców, zwłaszcza świeżych i gotowanych. W jaki sposób przekonać malucha do jedzenia tych zdrowych produktów, pełnych witamin i minerałów?

Owoce i warzywa powinny stanowić podstawę diety każdego kilkulatka. To doskonałe źródło witamin i minerałów, odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój i stan zdrowia dziecka. Jeżeli Twoje dziecko nie lubi warzyw, a podczas obiadu zazwyczaj wybiera mięso zamiast surówki, wypróbuj sprawdzone sposoby na urozmaicenie jego diety.

Dodawaj warzywa do posiłków, które dziecko lubi

Przysłowie „nie od razu Rzym zbudowano” ma zastosowanie także we wprowadzaniu warzyw i owoców do diety dziecka. Jeżeli kilkulatek krzywi się na widok gotowanej marchewki lub brokułów, spróbuj podać mu je w postaci sosu do makaronu lub zapiekanki. Małe dziecko zazwyczaj je oczami, więc o wiele chętniej zje potrawę z warzywami, przyozdobioną potartym  żółtym serem, sosem pomidorowym przyozdobionym listkami bazylii lub kanapkę, a której ogórek i rzodkiewka znajdą się pod plasterkiem wędliny ozdobionej rysunkiem z keczupu. Pomocą w szukaniu kreatywnych pomysłów na dania z warzyw z pewnością będzie profesjonalna niania w Krakowie, która dzięki doświadczeniu w pracy z niejadkami z pewnością podpowie wiele ciekawych pomysłów ma ukrycie warzyw i owoców w różnych potrawach.

Wymyślaj własne nazwy potraw

Wymyślanie zabawnych i inspirujących nazw dla dań z warzywami i owocami to sprawdzony sposób, aby dziecko zjadło przygotowany dla niego posiłek. Jeżeli sałatkę owocową polejemy sosem waniliowym i nazwiemy „podwieczorkiem Barbie”, z pewnością zyska ona uznanie małej wielbicielki tej właśnie lalki. Z kolei pełnoziarnisty makaron z sosem ze świeżych warzyw, nazwany „przysmakiem brazylijskich piłkarzy” trafi w gust kibica futbolu. W przekonaniu niejadka do warzyw i owoców  może pomóc sprawdzona opiekunka, która dzięki doświadczeniu w pracy z dziećmi z pewnością zna wiele ciekawych patentów na kreatywne przekąski. Warto wybrać profesjonalną opiekunkę z dobrymi referencjami i odpowiednim wykształceniem, np. przeglądając profile na portalu www.niania.pl.

Dawaj dobry przykład

Dzieci, których rodzice nie stronią od warzyw i owoców, o wiele rzadziej grymaszą podczas zdrowych posiłków.  Jeżeli podczas wspólnego posiłku rodzice niechętnie sięgają po surówkę, a w menu dorosłych domowników częściej niż zdrowa sałatka gości panierowany kotlet schabowy z frytkami lub pizza, to trudno oczekiwać od dziecka odmiennych nawyków żywieniowych. Dzieci bardzo szybko przejmują zachowania oraz postawy swoich rodziców, więc jeśli podczas obiadu słyszą opinie, że „sałata to nie jedzenie dla prawdziwego mężczyzny”, a „brokułami nie da się najeść”, to bardzo szybko powielają i utrwalają te schematy żywieniowe. Warto zadbać o zdrową dietę całej rodziny i wspólnie sięgać po warzywa i owoce, dając dziecku dobry przykład.

O kulinarną edukację dziecka pomoże Ci zadbać opiekunka do dziecka w Krakowie, zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na współpracę z osobą, która posiada doświadczenie w pracy z niejadkami. Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto zapytać o pomysły niani na podanie maluchowi świeżych warzyw i owoców, aby upewnić się, że mamy do czynienia z osobą kompetentną i kreatywną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ