36 tydzień ciąży przynosi wiele zmian, mimo że do rozwiązania pozostało już niewiele czasu. Zmienia się zarówno organizm kobiety, który przygotowuje się do porodu, jak również sam płód – jeszcze lepiej przystosowując się do samodzielnego życia. Czego możesz się spodziewać w tym tygodniu?

Czujesz, że to już ostatnia prosta? Twój organizm wcale jednak nie zwalnia. Nadal pracuje na intensywnych obrotach, aby za kilka tygodni rozpocząć akcję porodową. Z tego powodu możesz odczuwać wiele uciążliwych dolegliwości.

36 tydzień ciąży – zmiany w ciele kobiety 

36 tydzień ciąży to moment, kiedy macica osiąga bowiem swoje najwyższe położenie, sięgając aż pod łuki żebrowe. Między innymi z tego powodu możesz odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ze zgagą na czele.

Na tym etapie ciąży mogą też pojawić się obrzęki kończyn, zazwyczaj po południu lub wieczorem. To typowa przypadłość ciążowa, która jest związana z gorszym krążeniem i zatrzymywaniem płynów ustrojowych w organizmie. Aby zmniejszyć opuchliznę, po prostu więcej odpoczywaj, najlepiej z nogami ułożonymi wyżej niż reszta ciała. Możesz też wypoczywać, leżąc na lewym boku – taka pozycja poprawia krążenie płynów w kończynach.

36 tydzień ciąży to okres, w którym możesz już wyraźnie odczuwać skurcze brzucha. Jeśli z upływem minut nie przybierają na sile i częstotliwości, nie musisz jeszcze dzwonić do szpitala – to ciągle jeszcze nie poród, ale skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do akcji porodowej. Jeśli zmienisz pozycję lub weźmiesz ciepłą kąpiel, prawdopodobnie ustąpią.

36 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Wielkość dziecka w 36 tygodniu ciąży można porównać do dużej główki sałaty. Płód w tym okresie waży nawet 2,5-2,7 kg, a jego długość ciała dochodzi do 47 cm. Cały czas nabiera tkanki tłuszczowej, która już po urodzeniu pomaga zachować dziecku ciepło oraz regulować temperaturę ciała.

Czaszka dziecka nadal jest bardzo elastyczna i w miarę miękka. Jej kości jeszcze się nie zrosły – ich luźna struktura ułatwi dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny. Zrosną się stopniowo w ciągu pierwszego roku życia.

Pod koniec ciąży dziecko nadal połyka płyn owodniowy i to nawet w ilości 500 ml na dobę! W ten sposób jego układ pokarmowy przygotowuje się do samodzielnej pracy już po porodzie. Co prawda na tym etapie jelita już prawidłowo funkcjonują (w świetle jelita pojawia się tzw. smółka, czyli pierwsza kupka dziecka), ale w pełni sprawne będą dopiero za kilka tygodni.

Na 4 tygodnie przed szacowaną datą porodu aktywność dziecka nieco się zmniejsza – od teraz jego ruchy będziesz odczuwać coraz rzadziej. To zjawisko ma proste wytłumaczenie: po prostu płód ma już bardzo mało miejsca w macicy. Nadal jednak codziennie powinnaś odczuwać jego aktywność. Jeżeli będziesz obawiać się, że maleństwo rusza się zbyt rzadko, pomasuj brzuch lub zjedz coś słodkiego. Zawsze możesz też zgłosić się na badanie KTG, które pozwoli ocenić prawidłowość tętna płodu.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z przebiegiem ciąży w tym okresie, skontaktuj się z lekarzem ginekologiem. Specjalista przeprowadzi wywiad, wykona podstawowe badania i w razie konieczności skieruje np. do szpitala na oddział położniczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ