Od wielu już lat widać zdecydowany wzrost liczby mężczyzn mających problemy z bezpłodnością. Podstawowym powodem tego faktu jest niezdrowy tryb życia. Jednak przyczyn niepłodności u mężczyzn jest zdecydowanie więcej.

O bezpłodności u mężczyzn możemy mówić w sytuacji, kiedy liczba plemników jest zbyt mała lub ich jakość jest zbyt niska. Na taką sytuację składa się wiele czynników. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć m.in pracę/przebywanie w wysokich temperaturach, siedzący tryb życia, nadmierne spożywanie alkoholu lub narkotyków oraz przegrzanie jąder. Oznacza to, że w wielu sytuacjach niepłodność można odwrócić. Konieczna jest do tego zmiana trybu życia.

Bezpłodność u mężczyzn badana jest na podstawie stanu nasienia. Objętość prawidłowego ejakulatu powinna wynosić ok. 5ml. Ponadto powinien on zawierać od 20 do 300 mln plemników, z czego min. 40% powinno mieć prawidłową ruchliwość, a 30% prawidłową budowę. Jeśli wszystkie te proporcje są mniejsze badanie jest powtarzane po ok. 2 miesiącach. Jeśli wynik się powtórzy rozpocząć należy leczenie. Leczenie jednak poprzedza diagnostyka. Należy stwierdzić czy przyczyną złego stanu plemników jest niezdrowy tryb życia, czy być może uszkodzenie jąder. Od tego zależy jaka metoda leczenia zostanie wprowadzona. Może być to leczenie operacyjne lub farmakologiczne.

Istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z męską bezpłodnością. Jedną z takich metod jest inseminacja. Zabieg ten polega na wprowadzeniu plemników partnera bezpośrednio do macicy partnerki. Zabieg ten wykonuje się za pomocą strzykawki oraz cewnika. Inną kwestią jest problem z samym oddaniem nasienia. W takim przypadku stosuje się metodę nazywaną elektroejakulacją. Wykorzystywane są tutaj impulsy elektryczne. Czasem stosowane jest także mechaniczne stymulowanie prącia metoda wibracyjną.

Na szczęście postęp medycy jest ogromny i widać to dobrze na przestrzeni lat. Medycyna rozwija się także w zakresie leczenia bezpłodności. Dlatego niepłodność u mężczyzny nie musi oznaczać wyroku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ