Leczenie zapachem znane jest od wielu wieków, a jego początki sięgają jeszcze czasów sumeryjskich. Aromaterapia skutecznie łagodzi niektóre dolegliwości i to zarówno te psychiczne, jak i fizyczne. Wykazuje wręcz unikatowe właściwości dla zdrowia człowieka. Metoda kojarzy się przede wszystkim z medycyną naturalną, jednak nawet niektórzy lekarze zalecają aromaterapię jako formę uzupełniającą dla medycyny klasycznej.

Naturalne olejki eteryczne dla zdrowia

Aromaterapia wykorzystuje wiedzę na temat wpływu określonych zapachów na samopoczucie człowieka i jego stan emocjonalny, a zarazem korzysta z jeszcze innych właściwości olejków eterycznych z roślin, zwłaszcza bakteriobójczych, przeciwzapalnych i rozgrzewających. Z dobroczynnego działania olejków eterycznych chętnie korzystają też firmy kosmetyczne komponujące kosmetyki ekologiczne, w których olejki stanowią składniki aktywne toników, kremów oraz maseczek do twarzy. Naturalne olejki eteryczne pozyskuje się z pachnących części roślin i w zasadzie każdy olejek ma inne właściwości. Olejek lawendowy, rumiankowy czy z melisy działa uspokajająco i rozluźnia mięśnie. Z kolei olejek miętowy i szałwiowy warto stosować przy objawach przeziębieniowych, a olejek piołunowy i kminkowy łagodzi problemy gastryczne. Wiele olejków działa przeciwbólowo, natomiast jałowcowy czy goździkowy pomaga w problemach skórnych. Określone olejki eteryczne niwelują także bóle głowy i mięśni, poprawiają krążenie, leczą bezsenność, wykazują skuteczność przy stanach nerwicowych, a także pobudzają do działania układ odpornościowy. Trzeba jedynie pamiętać, że na efekty aromaterapii należy, w przypadku cięższych stanów, trochę poczekać.

Kadzidełka, kominki zapachowe i inne elementy aromaterapii

Najlepsze kosmetyki do aromaterapii zawierają oczywiście naturalne olejki eteryczne i co ważne, nie ma przeszkód, aby sesję leczniczą zrobić sobie w warunkach domowych. Oferta rynkowa kadzidełek, świec zapachowych albo kominków zapachowych do olejków jest na tyle bogata, że spokojnie każdy może wybrać formę najbardziej odpowiednią dla siebie. Świetnie sprawdzają się kadzidełka, z tym że trzeba uważać na zadziwiająco tanie podróbki, które mogą podrażniać. Prawdziwe kadzidełko nasączone rozmaitymi olejkami będzie wydzielać niezwykły aromat, a jego intensywność łatwo regulować. Wystarczy na jakiś czas przygasić końcówkę kadzidełka i zapalić ponownie późnej. Olejki eteryczne bezproblemowo używa się w kominku zapachowym, do którego wlewa się 5-10 kropli konkretnego zapachu, natomiast aromat uwalnia się pod wpływem ciepła podgrzewacza. Taki kominek stanowi niejednokrotnie również ciekawy element dekoracyjny, który upiększa wnętrze. Olejki można także wlać do kąpieli albo do inhalatora i w ten sposób korzystać z walorów leczenia zapachem. Szczególnie kąpiel oddziałuje na wszystkie zmysły.

Przy wyborze konkretnych akcesoriów zawsze jednak warto pamiętać, że najlepsze kosmetyki do aromaterapii, które gwarantują dobre efekty i nie wywołają podrażnień błon śluzowych albo skóry nie mogą mieć zbyt niskiej ceny. Komponowanie odpowiednich aromatów jest przecież wielką sztuką wymagającą wiedzy oraz doświadczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ