Kaszel u niemowlaka może mieć różne przyczyny. Dlatego mimo wszystko trzeba zasięgnąć konsultacji pediatrycznej, a następnie postępować zgodnie z zaleceniami. Niezależnie od zaproponowanego sposobu leczenia, warto zastosować kilka sprawdzonych metod, dzięki którym można złagodzić uporczywe dolegliwości.
Pojawiający się u niemowlęcia kaszel zawsze jest powodem do niepokoju. Chociaż nie zawsze stanowi objaw poważnych chorób, dobrze jest dążyć do jego złagodzenia.
Podawaj więcej płynów
Kaszlące niemowlę powinno otrzymywać więcej płynów niż zwykle. Działają one łagodząco, zmniejszając ból podrażnionej śluzówki. Ponadto nawilżają, dzięki czemu odruch kaszlowy stopniowo słabnie.
Inhalacje solą fizjologiczną
Niezależnie od przyczyny, kaszel niemowlaka pomogą złagodzić inhalacje solą fizjologiczną. Taki zabieg nawilża podrażnioną śluzówkę, zmniejszając odruch kaszlu.
Zaleca się, aby inhalacje przeprowadzać 1-2 razy dziennie.
Zadbaj o niższą temperaturę w pokoju
Zbyt wysoka temperatura w pokoju może przyczynić się do wysuszenia śluzówki i nasilenia podrażnień. Aby złagodzić odruch kaszlowy, warto obniżyć temperaturę do 17-18oC. Pozwoli do zmniejszyć obrzęk i podrażnienie błony śluzowej.
Nawilżaj powietrze
Jeśli pokój jest nagrzany, panuje w nim suche powietrze, które nasila odruch kaszlowy. Zadbaj więc o odpowiedni poziom wilgotności, stosując np. specjalne nawilżacze powietrza. Alternatywnym rozwiązaniem może być zawieszenie na kaloryferze wilgotnych ręczników.
Pomocne oklepywanie pleców
W przypadku kaszlu mokrego niezastąpione może okazać się oklepywanie pleców. Taki zabieg ułatwia odrywanie się wydzieliny z dróg oddechowych.
Podczas oklepywania dziecko powinno leżeć na brzuchu. Złóż dłoń w łódkę, a następnie zacznij oklepywać plecy – najpierw środek, a następnie kieruj się w stronę ramion.
Podawaj naturalne syropy
Chcąc złagodzić objawy kaszlu, sięgnij po domowe syropy na bazie naturalnych substancji.
- Syrop z cebuli – sprawdzi się w przypadku kaszlu mokrego, pomagając w odrywaniu zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.
- Sok z buraków – pomoże pozbyć się wydzieliny, łagodząc objawy kaszlu mokrego.
Postaw na ziołowe kąpiele
Jeśli dziecko kaszle (bez gorączki), nie ma przeciwwskazań do codziennych kąpieli. Warto jednak dodać do wody napar z tymianku, który zmniejsza objawy infekcji.
Pamiętaj, że taka kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.
Kiedy kaszel powinien być powodem do niepokoju?
Jeżeli kaszel nie ustępuje po kilku tygodniach, należy niezwłocznie udać się do pediatry. Specjalista przeprowadzi wywiad, wykonana badania i postawi diagnozę. Warto bowiem mieć świadomość, że przewlekły kaszel u niemowląt, który trwa nieprzerwanie min. 8 tygodni może zwiastować wiele poważnych problemów zdrowotnych: począwszy od alergii, poprzez astmę oskrzelową, a skończywszy na mukowiscydozie.