zapalenie płuc u dziecka

Zapalenie płuc u dziecka ma zazwyczaj znacznie cięższy rozwój niż u dorosłych, ponieważ uczy się niezwykle szybko. Wszystko przez niewykształcony układ immunologiczny dziecka. Sprawdź, jakie są pierwsze symptomy zapalenia płuc u dziecka. Jak zidentyfikować, iż dziecko ma zapalenie płuc? Objawy zapalenia płuc u dziecka zależą w ogromnej ilości z tego, co wywołało dolegliwość. Zapalenie płuc najczęściej powodują bakterie czy mikroorganizmy, ale sprawcą mogą być też grzyby. Jakie objawy mogą wskazywać na to, iż dziecko ma zapalenie płuc?

Wirusowe zapalenie płuc u dziecka: objawy

Na wirusowe zapalenie płuc u dzieci najczęściej cierpią pociechy między 4. miesiącem a 4. rokiem życia. Jeżeli podejrzewasz, iż niebezpieczna choroba kształtuje się u Twojego malucha, natychmiast wezwij pediatrę do domu. Specjalista zbada dziecko, ewentualnie skieruje na dodatkowe badania krwi oraz RTG. Że jesteś mamą maluszka, który nie skończył jeszcze roku, a pediatra zdiagnozuje o niego tę dolegliwością, że nie obędzie się bez leczenia szpitalnego. Trochę starsze pociechy mogą odbywać terapię w realiach domowych – gdy specjalista nie widzi przeciwwskazań.Wirusowe zapalenie płuc u dzieci często jest jako powikłanie po przebytej choroby wirusowej (np. grypie). Jak je zidentyfikować? Maluszkom dokuczają duszności, suchy kaszel, ból gardła, bóle w klatce piersiowej i temperatura. Dzieci w owym czasie są marudne, tracą apetyt, u niektórych pojawiają się bóle brzucha, laksacja, a nawet torsje.

Bakteryjne zapalenie płuc u dziecka – objawy

Bakteryjne zapalenie płuc u dziecka powodują bakterie, które na skutek choroby wirusowej dróg oddechowych przedostają się do płuc. W pewnych wypadkach groźne mikroorganizmy wnikają do płuc bez „pomocy” wirusów. Maluszkom szczególnie zagrażają pneumokoki, gronkowce oraz pałeczki Haemophilus influenzae. Pamiętaj, iż przed niektórymi z nich możesz zabezpieczyć swoje pociechy – warto zaszczepić je (prywatnie) na pneumokoki. Do kluczowe symptomów bakteryjnego zapalenia płuc u dziecka należą bóle w klatce piersiowej, napady duszności oraz kłopoty z oddychaniem. Maluchom we znaki składa się również duża gorączka ciała, dreszcze, nadmierna potliwość oraz pełne zmęczenie. Zaniepokoić winien Cię kaszel – wpierw suchy, który z czasem zmienia się w mokry – towarzyszy mu odkrztuszanie flegmy. Gdy zauważysz objawy bakteryjnego zapalenia płuc u dzieci – natychmiast zawieź pociechy do specjalisty. Zazwyczaj wystarczy badanie osłuchowe, by zidentyfikować dolegliwość, nieraz pediatra zleca RTG. Zdjęcie rentgenowskie pokazuje, jak bardzo choroba się rozprzestrzeniła. Na jego bazie specjalista może zdiagnozować jedno- czy dwustronne zapalenie płuc.

Atypowe zapalenie płuc – objawy

Atypowe zapalenie płuc u dzieci uczy się długo, nawet kilka tygodni. Początkowo przebiega łagodnie, jednak po 2-3 tygodniach charakterystycznymi sygnałami są suchy oraz męczący kaszel, który pojawia się powoli, oraz niewielkie podwyższenie temperatury. Objawami współtowarzyszącymi są bóle głowy, gardła, mięśni, wymioty, mdłości oraz biegunki.

Grzybicze zapalenie płuc – objawy

U dzieci, zwłaszcza niemowląt, najczęściej ocenia się pneumocystozę, czyli zapalanie płuc, które powoduje grzyb o nazwie Pneumocystis jiroveci. Głównymi objawami dolegliwości są:

1. brak apetytu oraz apatia

2. narastające duszności

3. przyspieszenie oddechów

4. podwyższone ciśnienie

Mogą pojawić się również temperatura oraz kaszel.

 zapalenie płuc u dziecka

Bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci

Zapalenie płuc u dzieci nie zawsze daje wyraźne objawy. Niektóre dzieci mogą mieć na tzw. bezobjawowe zapalenie płuc. Objawy tej formie dolegliwości nie są tak wyraźne, jak w drugich wypadkach, co nie znaczy, iż ich w ogóle nie ma. Czasem jedynym objawem dolegliwości może być gorsze samopoczucie, przyśpieszony oddech lub sporadyczny kaszel. W takiej sytuacji dopiero na bazie wyniku RTG płuc można postawić odpowiednią diagnozę. Dlatego rodzice dzieci, często tych, które nie ukończyły pierwszego roku życia, powinni śledzić swoje dziecko oraz być wrażliwi na pozornie niegroźne objawy, często w czasie jesienno-zimowych zachorowań.

Leczenie zapalania płuc u dzieci

Noworodki oraz niemowlęta z zapaleniem płuc składa się na hospitalizację. Do szpitala przyjmowane są również starsze pociechy, u których choroba ma ciężki przebieg. Zazwyczaj stosuje im się środki drogą dożylną. Leczenie wirusowego zapalenia płuc u dzieci, które skończyły 12 miesiąc życia, na ogół polega na stosowaniu im preparatów, które uśmierzają dolegliwości. Objawy łagodzą środki przeciwgorączkowe, na kaszel i środki przeciwbólowe. Pomagają także inhalacje oraz oklepywanie. Niektóre maluchy, które chorują na zaburzenia długotrwałe czy są niezwykle osłabioną wytrzymałość, leczy się środkami przeciwwirusowymi. Atypowe zapalenie płuc u dziecka wymaga terapii makrolidami, czyli antybiotykami o dużym spectrum działania. W leczeniu grzybiczego oraz bakteryjnego zapalenie płuc u dzieci kieruje się antybiotyki, które wpływają na różne szczepy. Gdy kuracja nie przynosi spodziewanych rezultatów, wykonywa się antybiogram, który pomaga określić najskuteczniejszy środek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ