Ból kości ogonowej

Ból kości ogonowej może uaktywnić się w drugich wypadkach. Nagle występuje już po upadku. Niektórym pacjentom ból kości ogonowej towarzyszy podczas siadania czy przy wstawaniu. Ból kości ogonowej ważny jest dla osób w ciąży. Co może oznaczać ból kości ogonowej? Lub jest sposób na wyleczenie dolegliwości?

Ból kości ogonowej – anatomia

Kość ogonowa, czyli guziczna to inaczej mówiąc końcowy odcinek kręgosłupa. Złożony jest z 3 do 5 zazwyczaj zrośniętych ze sobą kręgów ogonowych (guzicznych). Największy kręg guziczny posiada wyrostki, które skupiają się z kością krzyżową. Ból kości ogonowej to częsta choroba. Oczywiście bez powodu na początek jest to kontuzja, która wymaga konsultacji lekarza. Które potrafią być jego podstawy?

Jak okazują się bóle kości ogonowej

Kość ogonowa jest tym odcinkiem kręgosłupa. Niewielkim, ale o podstawowym znaczeniu, ponieważ stabilizuje ciało podczas siedzenia. Ponadto do kości ogonowej przyczepione są różne mięśnie, ścięgna i więzadła. Część z nas zapomina jednak o byciu tej części szkieletu do czasu, kiedy zaczyna boleć. Dolegliwości zaś mogą mieć różne nasilenie – od łagodnych po niezwykle duże. Przeważnie ból zwiększa się podczas siadania, wstawania, korzystania z łazienki lub stosunku płciowego. U kobiet ból kości ogonowej może również pogarszać się podczas menstruacji. Zdarza się również, iż ból promieniuje do nóg – wówczas potrzebne w jego złagodzeniu jest stanie czy chodzenie.

Ból kości ogonowej – przyczyny

Ból kości ogonowej może być wiele zróżnicowanych etiologii. Czasami znaczy uszkodzenie samej kości (uraz taki powstaje głównie po upadku). Oprócz samej kości można dodatkowo uszkodzić odcinek krzyżowy.

Siedzący styl życia – to najpowszechniejsza przyczyna bólu zlokalizowanego w strefie kości ogonowej.

Dysfunkcje połączone są najczęściej z obowiązkami zawodowymi, na przykład praca biurowa czy długotrwała jazda samochodem. Taki styl życia to nieomalże gwarancja późniejszych kłopotów z kręgosłupem.

Uporczywe zaparcia – ból pojawiający się przy przewlekłych zaparciach może promieniować nawet do kości ogonowej.

Neurologia splotu krzyżowego czy guzicznego – kolejną etiologią uaktywniającą ból kości ogonowej to właśnie zwany nerwoból splotu krzyżowego, jaki stanowi najwyższym splotem w ciele człowieka. Splot posiada kształt trójkąta oraz umiejscowiony jest na miednicy mniejszej. Splot guziczny zaś unerwia skórę okolicy krzyżowej oraz odbytnicy. Jeżeli ból kości ogonowej jest prawdziwy oraz przeszywający można wówczas podejrzewać neuralgię splotu krzyżowego czy guzicznego.

Ból kości ogonowej – torbiel pilonidalna – na kości ogonowej może pojawić się torbiel włosowa, czyli pilonidalna. Do jej zaistnienia dochodzi w wypadku zakażenia mieszków włosowych.

Ból kości ogonowej może wskazywać na powstanie ostrego ropnia. Tego rodzaju zaburzenie dotyczy przede wszystkim panów między 15 a 24 rokiem życia.

Przeciążenie mięśni – ból kości ogonowej może świadczyć również o przeciążeniu mięśni – w tym wypadku mięśnia gruszkowatego czy dźwigacza.

Nowotwór – w pewnych wypadkach ból kości ogonowej sugeruje na nowotwór olbrzymiokomórkowy kości krzyżowej. Jest toż bardzo rzadka forma łagodnego guza kości.

Ból kości ogonowej narasta także przy niemożności oraz blokadzie wydalania moczu. Oprócz guza olbrzymiokomórkowego ból kości ogonowej sugeruje struniaka, czyli pierwotnego złóśliwego nowotwora kości. Struniaki są początkowo bezobjawowe. Dolegliwości bólowe uaktywniają się, gdy guz urośnie do sporych rozmiarów. Innym nowotworem jest mięsak Ewinga będący w obrębie krzyżowo – ogonowym.

Ból kości ogonowej może oznaczać także zaburzenia kręgosłupa czy hemoroidy, czyli żylaki odbytu. W tym wypadku pierwszym symptomem jest świąd w strefach odbytu. Po pewnym czasie pojawiają się niewielkie krwawienia oraz kłopoty z wypróżnianiem. Typowa jest też krew w kale.

Ból kości ogonowej – leczenie

Przewlekły ból kości ogonowej może niezwykle doskwierać, dlatego trzeba znaleźć skuteczne środki, aby mu zaradzić. Co na ból kości ogonowej może okazać się skuteczne? Pierwszą pomocą są oczywiście środki bez recepty o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Istotna jest również odpowiednia pozycja podczas siedzenia – używaj wygodnego krzesła/ fotela z oparciem oraz zawsze opieraj stopy na podłodze, by nie wywierać zbytniego wpływu na kość ogonową. Warto także zaopatrzyć się w specjalną poduszkę z otworem pośrodku (taką, którą łączy się w profilaktyce odleżyn), która powinna dać Ci ulgę podczas spoczynku. Pomocne składają się również ciepłe czy zimne okłady, profesjonalny masaż albo rehabilitacja. W ciężkich wypadkach niezbędna bywa operacja, jednak zabiegi chirurgiczne to jednak ostateczność.

Ból kości ogonowej

Osteopatia jako metoda łagodzenia bólu kości ogonowej

Osteopatia jest gałęzią medycyny alternatywnej, której prekursorem był urodzony w 1828 roku Andrew Taylor Still. Bazuje ona na kuracji manualnej oraz zakłada, iż ciało stanowi całość, jego budowa oraz funkcja są ze sobą wzajemnie powiązane, a również iż jest dobre do samonaprawy. Osteopatia jest pewną ze dobrych metod wykorzystywanych w leczeniu bólu kości guzicznej.

[Głosów:14    Średnia:2.1/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ