Dlaczego warto kupić matę do jogi?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z jogą często zastanawiają się nad tym, czy warto kupować specjalną matę. Bardziej doświadczeni jogini nie mają już żadnych wątpliwości i wiedzą, że ten wydatek po prostu opłaca się i to z kilku powodów. Dlaczego warto kupować maty do jogi?

Wygoda

Nigdy nie wolno praktykować jogi na materacu, łóżku lub innym zbyt miękkim podłożu. Byłoby to niebezpieczne i znacznie też utrudniałoby precyzyjne wykonywanie poszczególnych pozycji. Jeżeli nie jesteśmy jeszcze pewni, czy joga okaże się dla nas dobrym wyborem, to można ćwiczyć na kocu, aczkolwiek nie każdy w pełni nadaje się do tego. Trzeba też pamiętać, że koc z reguły nie ma zbyt dobrej przyczepności, a jego przesuwanie się podczas ćwiczeń nie jest miłe i poza tym stwarza pewne zagrożenie dla zdrowia.

Każdy ma też swoje preferencje w kwestii grubości maty do jogi. Niektórzy lepiej czują się na cienkiej macie, aczkolwiek dla kogoś początkującego bardziej właściwy będzie wybór grubszego typu maty. Niezbyt elastyczne i mało rozciągnięte ciało mocniej odczuwa twardość podłogi.

Praktyczność

Teoretycznie wydawać by się mogło, że osobom uczęszczającym na zajęcia zorganizowane nie jest potrzebna własna mata do jogi. Tyle teoria, a jak to wygląda w praktyce? Nawet w najlepszych szkołach jogi trzeba liczyć się z tym, że maty niekonieczne muszą być higienicznie czyste. Kiedy cenimy sobie komfort ćwiczeń, to kwestia czystości na pewno będzie bardzo istotna. Osobista mata pozwoli uniknąć kłopotliwej sytuacji w razie niezbyt schludnie prezentującej się maty albo przesiąkniętej niemiłym zapachem. Ponadto, jesteśmy w jakiej mierze niezależni i mamy też możliwość wygodnego praktykowania jogi w domowym zaciszu.

Indywidualny wybór

Maty do jogi są różne. Rozmaite materiały, wymiary, kolorystyka i faktura – to wszystko sprawia, że możemy nabyć matę idealnie dopasowaną do własnych wymagań. Joga ma być przecież przyjemnością, więc znaczenie ma również wybór odpowiednich akcesoriów. Maty najlepiej kupować w sklepach specjalistycznych, np. http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html, ponieważ można liczyć na szeroki asortyment, a także pomoc w razie jakichkolwiek wątpliwości.

Decyzja o wyborze materiału maty powinna wynikać nie tylko z naszych możliwości finansowych. Warto zdać sobie sprawę z tego, iż niektóre rodzaje materiałów mogą nas uczulać. Z kolei maty z kauczuku wyróżniają się dość charakterystycznym zapachem, który niekoniecznie musi wszystkim się podobać. Najtańsze maty z PVC kupowane w jakichś marketach, a nie sklepach specjalistycznych niekiedy brzydko pachną, co jest wynikiem zastosowania słabej jakości składników PVC.
Dlaczego warto kupić matę do jogi
Problem z wymiarem maty będą miały wysokie osoby. W szkołach jogi czasami brakuje mat o niestandardowych wymiarach, więc posiadanie własnego egzemplarza okaże się w takiej sytuacji zbawienne. Niedobrze, kiedy podczas ćwiczenia ręce lub nogi spadają poza matę.

Ktoś może powiedzieć, że nie ma dla niego znaczenia kolor maty. Jednak większość ludzi ma zdecydowane preferencje kolorystyczne, więc określona barwa maty, na której praktykuje się jogę może nawet ułatwić, a przynajmniej umilić wykonywanie pozycji. Podobnie bywa z fakturą.

Jedno jest pewne – własna mata do jogi na pewno jest bardzo dobrym i opłacalnym pomysłem.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ