Co podawać dziecku przy biegunce?

Podczas biegunki dziecko powinno przyjmować duże ilości płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Wskazana jest także lekkostrawna dieta oparta o potrawy gotowane, zupy i kleiki. Pomocniczo można podawać maluchowi suplementy diety i leki przepisane przez lekarza.

Leki i suplementy diety na biegunkę u dziecka

Biegunka u dziecka może być wynikiem infekcji, zakażenia rotawirusami, zatrucia pokarmowego, przejedzenia lub chorób jelit. Nie wszystkie rodzaje biegunki są groźne – zazwyczaj wystarczy leczenie domowymi sposobami. Do lekarza należy się udać, kiedy rozwolnienie trwa dłużej niż dobę, w odchodach widoczna jest krew oraz kiedy biegunce towarzyszy gorączka lub wymioty. Specjalista może przepisać lekki przeciwbiegunkowe, na przykład węgiel leczniczy. Bez konsultacji z lekarzem dziecku można podawać leki probiotyczne poprawiające pracę jelit. W aptece bez recepty dostępne są także preparaty z elektrolitami (solami mineralnymi), które pomagają nawodnić organizm.

Nawadnianie organizmu podczas biegunki: co powinno pić dziecko?

Podstawowe działanie przy biegunce to nawadnianie organizmu. Ogólna zasada mówi, że maluch powinien wypić tyle płynów, ile stracił na skutek rozwolnienia. Dokładne porcje zależą od intensywności biegunki i wieku dziecka. Dwulatek powinien wypić około 1 litra, pięciolatek już 1,5 litra. Dziecko powinno pić nisko- lub średniozmineralizowaną, niegazowaną wodę w temperaturze pokojowej. Maluchom można podawać także niesłodzone ziołowe i owocowe herbatki z kopru włoskiego, mięty, rumianku i suszonych jagód. Dziecko cierpiące na biegunkę nie powinno pić soków, napojów gazowanych i niegazowanych oraz mleka (z wyjątkiem mleka matki u dzieci karmionych piersią).

Lekkostrawna dieta dla dziecka z biegunką

W czasie trwania biegunki i przez kilka godzin po jej ustąpieniu dziecko powinno przyjmować lekkie i delikatne dla żołądka potrawy. Zaleca się przede wszystkim zupy i inne dania o wodnistej konsystencji: kleiki, kisiele, kaszki. Nie zaszkodzi także ugotowany na miękko ryż, pszenne pieczywo, sucharki i ziemniaki w mundurkach. Dziecku można podawać również banany i jabłka, ponieważ te owoce zawierają pektyny, które korzystnie wpływają na układ trawienny i poprawiają pracę jelit. Jeśli mimo biegunki maluch ma apetyt, powinien zjeść lekkostrawny obiad. Przykładowe potrawy dla dziecka z biegunką to potrawka z kurczaka, pulpety z chudego mięsa i ryba gotowana na parze. Jako dodatek można podać gotowaną marchewkę lub brokuły.

[Głosów:6    Średnia:2.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ