Chrapanie u dzieci – co rodzic wiedzieć powinien?

Chrapanie dorosłych traktowane jest jak coś normalnego. Inaczej jest, gdy zaczyna ono dotyczyć młodszych członków rodziny. Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób powinni traktować nocne chrapanie u dzieci – jako niegroźną dla malucha przypadłość czy raczej objaw choroby, którego nie należy lekceważyć?

Chrapanie u dzieci może mieć różne przyczyny. Czasami powód bywa prosty i przejściowy np. infekcja górnych dróg oddechowych. Podczas przeziębienia obrzęknięta śluzówka oraz wydzielina z nosa uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza w trakcie oddychania. Szczególnie nasila się to w nocy, gdy dziecku trudniej wspomóc oddychanie ustami. Zjawisko chrapania spowodowanego infekcją znika wraz z wyleczeniem choroby.

Inną bardzo częstą przyczyną chrapania u dzieci jest przerost trzeciego migdała, który znajduje się pomiędzy nosem i gardłem. Oprócz chrapania powiększony migdał może powodować również szereg innych konsekwencji takich jak: zapalenie uszu, nawroty infekcji czy powstawanie wad zgryzu. Chrapanie u dzieci, szczególnie tych poniżej 2 roku życia, może być też spowodowane wiotkością krtani.

Wśród innych przyczyn wymienić należy alergię, która powoduje u dziecka obrzęk śluzówek nosa to z kolei utrudnia swobodny przepływ powietrza. Jeżeli maluch jest pod kontrolą alergologa, odpowiednie leczenie powinno przynieść poprawę. Kolejnym powodem chrapania u dzieci może być skrzywiona przegroda nosa, która utrudnia oddychanie. Leczy się ją operacyjnie, ale dopiero po skończeniu przez dziecko 7. roku życia. W niektórych przypadkach, jeśli skrzywienie jest faktycznie duże, laryngolog może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu wcześniej.

Bez względu na powód, aby uniknąć groźnych dla zdrowia następstw warto rozważyć leczenie chrapania u dzieci. W przypadku infekcji czy alergii konieczne bywa stosowanie odpowiednich leków. Jeśli natomiast chrapanie to wynik patologii występujący w obrębie nosogardła, rodzice powinni zwrócić się o pomoc do laryngologa, który ustali przyczynę i podejmie właściwe kroki mające na celu leczenie chrapania u dzieci.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie www.leczeniedziecka.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ