Podróżowanie w ciąży. Na co należy zwracać szczególną uwagę?

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety. W jej ciele zachodzi wiele zmian, które nie zawsze idą w parze z dobrym samopoczuciem. Dlatego też planując swoje sprawy, a szczególnie podróże w tym czasie, należy przyłożyć większą uwagę do spraw, które innych okolicznościach mogłyby nie być istotne.

Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci we właściwy sposób zaplanować podróż w czasie ciąży.

Przed wyjazdem porozmawiaj się ze swoim lekarzem prowadzącym

Wszystkie plany, które wymagają od Ciebie wzmożonej aktywności fizycznej w czasie ciąży, powinnaś konsultować z lekarzem prowadzącym. To bardzo ważne, ponieważ właśnie lekarz jest w stanie ocenić, czy Twój stan zdrowia oraz rozwój ciąży są prawidłowe. Z reguły, gdy ciąża przebiega bez komplikacji, lekarz nie widzi przeciwwskazań do odbywania nawet długich podróży. Nie zmienia to jednak faktu, że to zawsze właśnie specjalista powinien wyrazić ostateczne zdanie, na podstawie którego podejmiesz decyzję.

Oceń swoje samopoczucie względem celu podróży

Nie zapominaj, że nawet, jeżeli w czasie ciąży czujesz się znakomicie, to długie podróże są wbrew pozorom bardzo wyczerpujące zarówno dla Ciebie, jak dla Twojego maluszka. Niewygodna pozycja, głównie siedząca, dużo czasu spędzonego na siedząco, ograniczone możliwości odpoczynku i produktywnego snu – te wszystkie czynniki mogą dotkliwie odbić się na Twoim samopoczuciu.

Dlatego na etapie planowania podróży zadbaj o to, aby przemyśleć dokładnie możliwości odpoczynku, spożywania posiłków i przede wszystkim – postaraj się obiektywnie ocenić, czy planowany wyjazd nie będzie dla Ciebie jednak zbyt dużym obciążeniem.

Zapewnij sobie opiekę lekarską w miejscu docelowym

Planując daleką podróż, szczególnie poza granice kraju, warto zrobić rozeznanie wśród potencjalnych możliwości skorzystania z opieki ginekologicznej w miejscu, do którego się wybierasz. To ważne z punktu widzenia Twojego bezpieczeństwa oraz spokoju. Ciąża to czas specyficzny i nigdy nie można przewidzieć, czy uda się zachować tę samą kondycję przez cały wyjazd.

Czy latanie samolotem zagraża ciąży?

Wiele opinii głosi, że w czasie ciąży nie należy latać samolotem. Powody, da których nie należy ryzykować mnożą się i wprowadzają wiele chaosu szczególnie w postrzeganiu tego zagadnienia przez przyszłe mamy, które w ciąży są po raz pierwszy.

Zagadnienie jest złożone ze względu na okoliczności. Latania samolotem w czasie ciąży należy unikać, gdy:

  • Ciąża jest zagrożona
  • Ciąża jest bliźniacza i rozpoczął się jej 33 tydzień
  • Występują problemy z łożyskiem
  • Ciąża jest w wysokim stadium zaawansowania (rozpoczął się jej 36 tydzień) – część linii lotniczych reguluje to nawet w swoich regulaminach, a powodem jest zwiększone ryzyko rozpoczęcia akcji porodowej na pokładzie samolotu lub gwałtowne obniżenie samopoczucia przyszłej mamy.
  • Lekarz uzna latanie samolotem za zbyt ryzykowne dla ciąży

Istnieje przeświadczenie, że latanie samolotem powinno się odłożyć do czasu zakończenia I trymestru, ale przed rozpoczęciem III. Nie należy jednak ujednolicać tego zagadnienia. Wszystko zależy bowiem od ogólnego stanu przyszłej mamy oraz przebiegu ciąży.

Źródło: Przychodnia ginekologiczna Macromedica

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ