zaświadczenie o zdolności do pracy

Z pewnością zastanawiamy się w jakim momencie życia będzie nam potrzebne zaświadczenie o zdolności do pracy. Na pewno będzie to moment, jeżeli chorowaliśmy dłużej niż 30 dni. Wówczas musimy pogadać takie zaświadczenie naszemu pracodawcy. Oczym powinniśmy pamiętać idąc do lekarza medycyny pracy? 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/biala-lista-podatnikow-vat/

Wstępne badania lekarskie

Zgodnie z prawem pracodawca wysyła nowego pracownika na wstępne badania lekarskie. Wykonuje to na własny koszt. Takie badania przechodzą również pracownicy, którzy są młodzi stażem, a zostają przeniesieni na inne stanowisko. Wstępne badania lekarskie obowiązują również u osób przenoszonym na inne stanowisko pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia takie jak na przykład uciążliwe warunki. Następnie pracownicy podlegają okresowym badaniom lekarskim.

Zaświadczenie o zdolności do pracy – w którym momencie będzie ci potrzebne?

Zdecydowanie będzie to moment niezdolności do pracy, który trwa dłużej niż 30 dni oraz jest spowodowane chorobą, podlegającym kontrolnym badaniom lekarskim. Podczas takich badań lekarz medycyny pracy ustala czy jesteśmy zdolni oraz damy radę wykonywać obowiązki pracy na dotychczasowym stanowisku. 

Do firmy wracamy razem z zaświadczeniem o zdolności do wykonywania pracy. Bardzo ważne jest to, że pracodawca powinien skierować cię na takie badanie. Pracodawca nie może dopuścić się pracy pracownika bez aktualnego oświadczenia lekarskiego, które sprawca brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli to robię, ryzykuje i finansowe w przypadku kontroli państwowej inspekcji pracy, a także ryzykuje życie i zdrowie swojego pracownika.

Badania okresowe oraz kontrolne

Co jakiś czas pracownik powinien być skierowany na badania okresowe. Badania okresowe oraz kontrolne zasady są przeprowadzane w godzinach pracy. Na badaniach tych nie wykonujemy naszych obowiązków biznesowych. Jeżeli musimy jechać na badanie do innej miejscowości, to pracodawca pokryję koszty dojazdu na miejsce. Powinien zrobić to według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Zobacz też: http://www.akademiatroskliwejmamy.pl/biala-lista-podatnikow-vat/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ