Przedszkole- nowy etap w życiu dziecka. Jak je do tego przygotować?

Pójście dziecka do przedszkola to nowy etap w jego życiu, niezwykle ważny dla jego rozwoju zarówno psychicznego jak i fizycznego. Należy siebie i dziecko do tego dobrze przygotować, bardzo dokładnie przemyśleć tą decyzję.

Powinna być ona podjęta przez obojga rodziców. Dziecko nie może widzieć, że rodzice nie zgadzają się w tej kwestii, mają wątpliwości, bo też będzie rozdarte. W głowie dziecka mogą pojawić się myśli „Skoro mamusia nie jest pewna, czy sobie poradzę, to na pewno mi się nie uda”. Takie rozmowy rodzice powinni przeprowadzić, bez obecności dziecka, aby nie było ono świadkiem ich sporów, czy też niezgodności, co do tego czy poradzi sobie czy też nie. Po ostatecznym podjęciu decyzji należy dziecko przygotować do nowego rozdziału w jego życiu,czyli pójścia do przedszkola. Jak to zrobić, aby było mu łatwo zostać w nowym miejscu bez rodziców?

Oto przykładowe sposoby:

  • chodźcie często na plac zabaw – dziecko będzie miało okazję poznać inne dzieci (być może nawet te z którymi będzie w przedszkolnej grupie), pobawić się z nimi bez niepotrzebnego angażowania się rodziców. Uczy to otwartości i radzenia sobie samemu w kontaktach z dziećmi;

  • nie wyręczajcie dziecka w ubieraniu się, nie karmcie go obiadkiem, niech samo próbuje jeść. Nauczy je to samodzielności. Będzie sobie lepiej radziło w przedszkolu;

  • nie wyprzedzajcie go, nie mówcie czego chce, zanim to wypowie. To nie pomaga. Dziecko powinno samo starać się wyartykułować swoje potrzeby. Nauczy go to lepiej porozumieć się z panią przedszkolanką oraz innymi dziećmi;

  • pozwólcie dziecku w domu samodzielnie korzystać z toalety, tak aby w przedszkolu było samodzielne, będzie się pewniej czuło;

  • zostawicie je czasem poza domem pod opieką zaufanej osoby, żegnając się krótko, bez zbędnego przedłużania;

  • korzystajcie z zajęć adaptacyjnych, które organizują przedszkola. Niech dziecko oswoi się z nowym miejscem, pozna przyszłą panią przedszkolankę.

  • tłumaczcie dziecku, że nie opuszczacie go na zawsze, tylko zostawiacie na kilka godzin aby mogło spędzić czas z rówieśnikami;

  • wytłumaczcie kiedy dokładnie odbierzecie je z przedszkola. Jeśli nie zna się na zegarku, pokażcie jak maja być ustawione wskazówki, bądź powiedzcie po jakim wydarzeniu w przedszkolu wróci do domu. Na przykład, że będziecie je odbierać codziennie po obiadku, po podwieczorku, albo na przykład po leżakowaniu.

To wszystko powinno ułatwić dziecku rozłąkę z rodzicami oraz zmniejszyć stres towarzyszący temu wydarzeniu. Jeśli dziecko samo wie, że jest samodzielne, że poradzi sobie z pójściem do toalety, ze zjedzeniem obiadu, wie, kto będzie jego panią przedszkolanką to będzie mu dużo łatwiej pokonać strach i lęk. Rodzice zaprowadzając dziecko do przedszkola powinni być pewni siebie, uśmiechnięci, nie okazywać lęku. Dzieci są uważnymi obserwatorami i wychwycą każde niezdecydowanie czy obawy.

Pamiętajmy, aby nie rzucać dziecka na głęboką wodę, niech najpierw pozna miejsce do którego będzie chodziło. Jeśli jesteście z Warszawy i interesują Was przedszkola na Bielanach to koniecznie zapoznajcie się z ciekawą ofertą na stronie puchpuch.pl. To miejsce które spodoba się każdemu maluchowi. A już sama nazwa Ciuchcia Puch Puch wywoła uśmiech na twarzy dziecka.

Materiał promocyjny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ