Zasady higieny intymnej po porodzie

Higiena w czasie połogu to kwestia szczególnie istotna. Z powodu ran wywołanych porodem, miejsca intymne są bowiem wyjątkowo narażone na wszelkiego rodzaju choroby i infekcje. O czym należy pamiętać? Jaki płyn do higieny intymnej stosować w tym okresie?

Higiena intymna – mycie i suszenie

Podstawą higieny intymnej w czasie połogu jest oczywiście regularne podmywanie się. Pierwsze dni po urodzeniu dziecka to z reguły dość trudny czas, gdy kobieta bywa wyjątkowo obolała i osłabiona. Mimo to nie można rezygnować z mycia, najlepiej każdorazowo po wizytach w toalecie. Wszystko musi się odbywać oczywiście z zachowaniem należytej delikatności – narządy płciowe po porodzie są bowiem bardzo wrażliwe, trzeba być więc szczególnie ostrożnym. Z powodzeniem stosować można używany wcześniej płyn do higieny intymnej, o ile wolny jest od parabenów, nie pachnie sztucznie ani zbyt intensywnie, ma odpowiednie pH, a jego skład zawiera kwas mlekowy. Warto pamiętać, że produkty takie jak mydło czy zwykły żel nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku higieny intymnej kobiet, a już zwłaszcza w połogu. Dobrze sprawdzają się za to nasiadówki z rumianku, którego właściwości lecznicze doskonale łagodzą wszelkie podrażnienia i przyspieszają gojenie. Początkowo – przynajmniej do momentu, w którym ustanie krwawienie z dróg rodnych – należy oczywiście zrezygnować z kąpieli, które spowodują jedynie namnażanie bakterii i mogą skończyć się stanem zapalnym miejsc intymnych, a dodatkowo krwotokiem. Wannę lepiej więc zmienić w pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka na prysznic. Również przy wycieraniu trzeba zachować szczególną ostrożność. Najlepiej robić to zwykłą, jednorazową chusteczką, ręcznikiem papierowym lub osuszyć suszarką.

Bielizna, wkładki, chusteczki

Higiena w czasie połogu to jednak nie tylko podmywanie z wykorzystaniem płynu do miejsc intymnych. Ważne jest także stosowanie kilku innych zasad, które pozwolą komfortowo i bezproblemowo przejść ten trudny czas. Warto więc pamiętać o tym, że skóra szybciej goi się w momencie, gdy ma kontakt z powietrzem. Wskazane jest zatem stosowanie przewiewnej bielizny. Niektóre kobiety decydują się na użycie poporodowych majtek siateczkowych (w wersjach jedno- lub wielorazowych), inne kobiety preferują natomiast w połogu tradycyjną bawełnę. Co jakiś czas z bielizny można nawet zupełnie zrezygnować, stosując duże podpaski i podkłady higieniczne na łóżko. Regularna zmiana wkładek ważna jest z uwagi na unikanie bakterii. Przy każdym korzystaniu z toalety niezbędne jest dokładne mycie rąk, zarówno przed wizytą, jak i po niej. Choć wspomniane podmywanie i płyn do higieny intymnej są koniecznością, warto zaopatrzyć się również na wszelki wypadek w chusteczki do higieny intymnej, zwracając uwagę na brak substancji zapachowych i możliwie najbardziej naturalny rodzaj produktu. Pozwolą one w dowolnej chwili na szybkie odświeżenie. Każda kobieta powinna pamiętać, że prawidłowa higiena intymna podczas połogu przyspieszy zagojenie ran poporodowych, a tym samym – powrót do pełnej sprawności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ