Uczeń na piątkę z plusem. Czy każde dziecko jest zdolne?

Każde dziecko jest zdolne, nie ma dzieci nie zdolnych. Trzeba tylko wiedzieć jak wydobyć z dziecka to co najlepsze, jak szukać talentów, twierdzi Dorota Miązek autorka książki „Sukces w nauce czytania. Zwierzaki 3. Czytanie wspierane nagraniem.” W rozmowie z nami pisarka zdradza na czym polega efektywna metoda nauki czytania i pisania.

Już na etapie edukacji przedszkolnej, można dostrzec talenty dziecka. Jak jednak rozpoznać, że dziecko jest zdolne?

Każdy przedszkolak posiada ogromne możliwości rozwoju, plastyczny i bardzo chłonny umysł. Podobno każdy 5-latek jest geniuszem. Wiedza ta ma ogromne znaczenie dla nas dorosłych, bo to w naszych rękach, w dużej mierze zależy, co z tymi zdolnościami się stanie w przyszłości. Obserwujmy nasze dzieci, patrzmy co robią, bądźmy uważni i czujni, rozmawiajmy z nimi, zachęcajmy do stawiania pytań i słuchajmy jakie pytania zadają. Im więcej pytań, tym dany temat bardziej ciekawi dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że właśnie to je interesuje najbardziej. Jednym z wyznaczników naszych zdolności jest chęć zajmowania się daną czynnością lub tematem.

Co z dziećmi, które sobie radzą gorzej, czy można poprawić ich efektywność w nauce?

Oczywiście, że można pomóc każdemu dziecku. Efektywność tej pomocy zależy w największym stopniu od właściwej i wczesnej diagnozy, czyli znowu od uważności rodziców i nauczycieli naszych dzieci. A potem wystarczy już tylko dobrać odpowiednie metody, skorzystać z wiedzy, umiejętności i rad specjalistów i stosować je.

Na czym polega innowacyjność metody CWN (Czytanie Wspierane Nagraniem)?

Innowacyjność tej metody polega przede wszystkim na wykorzystaniu w nauce czytania jednocześnie dwóch najważniejszych zmysłów wzroku i słuchu. Klasycznie, kiedy dziecko uczy się czytać, korzysta z percepcji wzrokowej: patrzy na tekst i czyta. W metodzie CWN patrzy na tekst i równocześnie słucha tego samego tekstu czytanego przez lektora. Teksty wykorzystywane w metodzie są krótkie, łatwe, rymowane. Lektor czyta je zawsze tak samo: w wolniejszym tempie, poprawnie, z właściwą intonacją. Cel jest taki, aby dziecko miało dobry model do naśladowania. Może odtwarzać tekst dowolną ilość razy, w zależności od potrzeb. To daje mu szansę na osiągnięcie sukcesu.

Czy nauka w żłobku, przedszkolu wystarczy dziecku do prawidłowego rozwoju? Czy rodzice powinni z dzieckiem pracować w domu? Jeśli tak, to jak?

Ważni są i rodzice i nauczyciele, ale to rodzice przede wszystkim są odpowiedzialni za własne dzieci. Rodzic to pierwszy nauczyciel dziecka. To od niego zależy sukces edukacyjny, a później życiowy dziecka. Przy dobrej współpracy z nauczycielem dziecka, jest w stanie stworzyć najlepsze warunki jego rozwoju. Książka Doroty Miązek Sukces w nauce czytania. Zwierzaki 3. Czytanie wspierane nagraniem została wydana przez Wydawnictwo AHE w Łodzi. Publikację możesz kupić tutaj

Szukasz dobrego przedszkola wspierającego prawidłowy rozwój Twojego dziecka? Sprawdź ofertę przedszkola Tęczowy Świat Dziecka w Łodzi. Przedszkole czerpie z innowacyjnych metod nauczania CWN oraz metody projektu (ESE). Stwarza bezpieczne warunki dla dziecka, jest to wyjątkowe miejsce pełne wspólnej pasji rodziców, dzieci i nauczycieli.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ