Lego - klocki, które zna cały świat

Gdy w 1958 roku opatentowano unikalny sposób łączenia klocków LEGO, nikt nie przypuszczał, że marka stanie się rozpoznawalna na całym świecie. Dziś LEGO to jeden z wymarzonych prezentów chłopców i dziewczynek, a zestawy z Danii trafiają do kilkuset krajów na całym świecie. W okresie przedświątecznym sprzedaje się każdego dnia nawet 28 zestawów.

Czego nie wiesz o LEGO? 8 ciekawostek dla dzieci i dorosłych

Najwięksi fani LEGO wiedzą o duńskich klockach niemalże wszystko. Przed innymi skandynawska marka ma jeszcze wiele tajemnic. Oto 8 z nich.

  1. Niewiele osób wie, że klocki wyprodukowane w 1958 roku można łączyć z klockami produkowanymi 60 lat później! Kształt i wielkość elementów pozostały niezmienne od sześciu dekad, dzięki czemu tymi samymi klockami bawią się już trzy pokolenia.
  1. Zabawa LEGO to okazja do rozwijania kreatywności. Już dwa podstawowe klocki łączy się ze sobą na 24 różne sposoby, a po dołożeniu jeszcze jednego klocka, liczba kombinacji wzrasta do 1060.
  1. LEGO to największy producent opon na świecie. W 2012 roku firma trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa, a w 2014 roku podała, że wyprodukowała łącznie ponad 650 mln opon do zabawkowych pojazdów.
  1. Figurki LEGO stworzono w 1974 roku, a do masowej produkcji wprowadzono je w roku 1978. Obecnie wyprodukowano już ponad 5 miliardów zabawkowych ludzików, co sprawia, że jest ich niewiele mniej niż wynosi liczba ludności na świecie.
  1. Co oznacza nazwa LEGO? Nazwa pochodzi od duńskiego wyrażenia „leg godt”, czyli baw się dobrze. Podobno nazwa powstała w ramach konkursu, w którym uczestniczyli sami pracownicy wytwórni zabawek, a zwycięzcą otrzymał w nagrodę butelkę wina domowej roboty od właściciela LEGO. Co ciekawe, po łacinie „lego” znaczy „składam”.
  1. LEGO zachęca do rywalizacji w budowaniu ciekawych konstrukcji z klocków. W 2015 roku pobito rekord w wysokości wieży zbudowanej wyłącznie z klocków duńskiego producenta. Wieża liczyła aż 35 m i 5 centymetrów.
  1. LEGO Friends to seria klocków kierowana do dziewczynek. Co ciekawe, początkowo spotkała się z dość chłodnym przyjęciem, lecz po kilku latach podbiła serca dziewczynek. Co pomogło w promocji LEGO Friends? Firma skopiowała stylistykę charakterystyczną dla Barbie – pastelowe barwy, domki, wyposażenie itd.
  1. Klocki stały się inspiracją do stworzenia filmów i gier. LEGO gry są dostępne online, a dzieci wcielają się w nich w kultowych bohaterów. Filmów LEGO powstało już kilkadziesiąt – prawie każde wejście kolejnej serii klocków jest związane z nakręceniem kolejnej animacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ