Aktywność fizyczna a zdrowie dzieci Aktywność fizyczna w ogromnym stopniu przyczynia się do poprawy umiejętności zapamiętywania i koncentracji. Nazywa się ją antydepresantem i czynnikiem pozytywnie wpływającym na pracę ludzkiego mózgu. Ćwiczenia fizyczne powodują przyspieszenie bicia serca, a to przyczynia się do zwiększonego przepływu krwi do mózgu, co natomiast pozwala łatwiej zapamiętywać i uczyć się. U dzieci regularnie uprawiających sport zwiększa się objętość hipokampa, dzięki czemu radzą sobie one lepiej z rozwiązywaniem zadań na pamięć i koncentrację niż dzieci stroniące od wysiłku fizycznego. Aktywność fizyczna może odgrywać istotną rolę w rozwoju masy kostnej w okresie dzieciństwa i dorastania oraz w utrzymaniu masy kośćca we wczesnej dorosłości. Ta konkluzja jest częściowo oparta na ustaleniach, że młodzi sportowcy mają większą gęstość minerału kostnego niż osoby prowadzące osiadły tryb życia. Poza tym aktywność fizyczna odgrywa ugruntowaną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury funkcjonalnej i wytrzymałości kości. To tylko niektóre z zależności pomiędzy aktywnością fizyczną a zdrowym rozwojem dzieci. Tym niemniej, łatwo wysnuć wniosek, iż odpowiednie przygotowanie zajęć wychowania fizycznego w szkołach jest bardzo ważnym elementem przyczyniającym się do prawidłowego rozwoju najmłodszych.

Poprawa koncentracji przez ćwiczenia fizyczne

Koncentracja, czyli aspekt funkcji poznawczych, obejmujący hamowanie i kontrolę impulsów, jest czynnikiem wpływającym na poprawę skuteczności uczenia się. W wielu doświadczeniach naukowych u zwierząt pozostawionych w tzw. wzbogaconym środowisku zaobserwowano poprawę efektywności uczenia się i zapamiętywania, co związane jest ze zmianami neurogenezy mózgu. Wzbogacone środowisko to takie, w którym nie ma innych osobników, ale znajdują się tam przedmioty stymulujące, takie jak zabawki, tunele do stymulowania i poszukiwania oraz koło biegowe. Dla dzieci takie wzbogacone środowisko może zostać zaaranżowane w szkole, gdzie poprzez odpowiednie wyposażenie sali gimnastycznej można stymulować rozwój funkcji poznawczych.

W co warto wyposażyć salę gimnastyczną?

Możliwości jest bardzo dużo. Sklep internetowy czy stacjonarny, hurtownie zabawek czy hurtownie sportowe – wszystkie te miejsca oferują ogromną gamę różnorodnych akcesoriów służących wspomnianemu wzbogacaniu otoczenia, jakim jest sala gimnastyczna. Bogatą ofertę znajdziesz w sklepie Moje Bambino. Można wybierać wśród akcesoriów sportowych (np. zestawy gimnastyczne, kolorowe woreczki z grochem, pachołki, szarfy, pompony, zestawy do unihokeja, drabinki), akcesoriów do ćwiczenia równowagi (np. tunele, mini szczudła, kładki z taśmą, kolorowe wyspy, maty, tory do balansowania), ławek, drabinek, skrzyń i odskoczni gimnastycznych, ścianek wspinaczkowych, materacy, podestów, piłek, chust animacyjnych i wielu innych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ