pomoce dydaktyczne dla maluchów

Prowadzenie przedszkola lub praca w przedszkolu to bardzo trudne i wymagające zadanie. Z pewnością pomocą mogą się okazać atrakcyjne i ciekawe akcesoria dydaktyczne dla dzieci. Jak wybrać te odpowiednie? Czym się kierować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Dziecko, które idzie do przedszkola oczekuje dobrej zabawy z kolegami w podobnym wieku. Zaspokojenie potrzeb maluchów pod tym względem nie jest zbyt trudne. Jednak przedszkole to nie tylko miejsce beztroskiej zabawy – to także praca nad rozwojem dziecka. Aby osiągnąć te dwa cele warto postawić na kreatywne, kolorowe ciekawe i praktyczne pomoce dydaktyczne, które mogą być wykorzystywane indywidualnie bądź w grupie.

Jakie pomoce dydaktyczne dla przedszkolaka?

Podstawową formą aktywności malucha jest zabawa. Nie wystarczy jednak zapewnić dzieciom dostęp do zabawek i pozostawić im swobodę działania. Umiejętności zabawy dziecko musi się także nauczyć – szczególnie zabawy tematycznej, która pozwala na rozwój sfery społeczno-emocjonalnej oraz rozwój mowy. Do zabaw tematycznych należy zabawa w sklep, w dom, w lekarza itd. Można do tego wykorzystać gotowe zestawy takie jak te na zdjęciach:

Zabawa tematyczna to doskonały sposób na spędzenie czasu całej grupy. Wówczas dzieci mogą nauczyć się komunikacji między sobą, wyrażania emocji, współpracy itd.

Pomoce do nauki czytania

Okres przedszkolny to także dobry czas na rozwój wszystkich sfer poznawczych dziecka, dlatego wielu pedagogów decyduje się na wprowadzani do zabaw elementów nauki. Na przykład wykorzystują interesujące przedszkolne pomoce dydaktyczne do nauki czytania, mówienia czy pisania. Jedną z takich pomocy jest seria „Kocham czytać”. To zestaw zeszytów i płyt przeznaczonych do nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną dla dzieci w wieku przedszkolnym. Metoda została początkowo opracowana z myślą o dzieciach z zaburzeniami rozwojowymi, ale z uwagi na jej skuteczność szybko znalazła swoje miejsce w przedszkolach. Sekwencyjno-symultaniczna metoda nauki czytania wykorzystuje naturalne etapy nauki i uznaje sylabę a nie głoskę za najmniejszą słyszalną cześć mowy. Podczas nauki czytania dziecko poznaje sylaby i samogłoski a nie litery i głoski. Ta metoda może być wykorzystywana także w przypadku dzieci, które jeszcze nie opanowały dobrze umiejętności mówienia.

Do nauki czytania można wykorzystać różne go rodzaju gry i fiszki, które polegają na dopasowywaniu sylab, wyrazów dźwiękonaśladowczych, a w także słów do odpowiednich obrazków. Przykład takiej gry zamieszczamy poniżej:

Pomoce dydaktyczne do stymulacji logicznego myślenia

Logiczne myślenie czyli znajdowanie analogii tematycznych i atematycznych to jedna z umiejętności, które ma posiąść dziecko. Czas spędzany w przedszkolu to doskonała sposobność do nauki logicznego myślenia czyli umiejętności dostrzegania analogii,kategoryzowania i wykluczania ze zbioru itd. Dzieciaki pokochają naukę, gdy wykorzystacie do niej ciekawe pomoce – chociażby takie jak przedstawione na zdjęciu:

Pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków można znaleźć w sklepie internetowym juniora.pl. Jest to sklep specjalistyczny – dedykowany potrzebom dzieci z zaburzeniami rozwoju, a także dzieci których rozwój przebiega prawidłowo.

Pamiętajmy, że okres przedszkolny to bardzo ważny etap w życiu dziecka. Warto go dobrze wykorzystać przez stymulację różnych funkcji poznawczych dziecka. Ogromne znaczenie ma tutaj odpowiedni dobór programu i pomocy dydaktycznych przez pedagogów prowadzących zajęcia w przedszkolach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ