Rozwijanie dziecka

Każde przychodzące na świat dziecko ma pewien wrodzony zestaw cech, które nazywamy temperamentem. Mózg malucha jest jednak niebywale chłonny i plastyczny. Właściwa stymulacja ze strony rodziców, nie ograniczająca się jedynie do kilku pierwszych miesięcy życia dziecka pozwoli na rozwinięcie tkwiącego w małej istotce potencjału i pomoże jej na efektywne radzenie sobie ze światem.

Rynek produktów dziecięcych zalewany jest przez coraz bardziej kolorowe i krzykliwe interaktywne zabawki, które mają za zadanie uczyć i bawić dziecko. Niestety, jest to zadanie rodziców i żadna, nawet najdroższa zabawka nie będzie w stanie zastąpić pełnego bliskości i zrozumienia potrzeb dziecka uczestniczenia w zabawie. Rodzic jest w stanie dostarczyć dziecku najpełniejszej stymulacji do rozwoju, jaką będzie stawianie malca przed realnymi, bądź symulowanymi przez zabawę wyzwaniami – i może odpowiednio modulować i poddawać korekcie niewłaściwe zachowania dziecka. To rodzic wie, kiedy dane zadanie przekracza możliwości dziecka lub jest dla niego zbyt łatwe i w efekcie spowalnia jego rozwój. Im starsze dziecko, tym trudniejsze wyzwania należy w trakcie zabawy przed nim stawiać. Istotne wydaje się tutaj pojęcie tak zwanej „sfery najbliższego rozwoju” – czyli obszaru w którym dziecko posiada już jakieś umiejętności do poradzenia sobie z zadaniem, a poprzez mądre wsparcie ze strony rodziców jest w stanie wykonać kolejny krok rozwojowy poszerzając spektrum swych zdolności.

Zabawki oczywiście mogą pomóc w stymulowaniu rozwoju dziecka: świetnie sprawdzają się wszystkie te, które wymagają kreatywności, a zatem klocki, puzzle, wymagające odgrywania ról misie i lalki oraz wszelkie zabawki stymulujące sferę zmysłową dziecka. Różnorodne faktury, kształty, instrumenty uczące dziecko rozróżniać wysokość i barwę dźwięku uwrażliwiają go na złożoność świata fizycznego.

Rozwój i stymulacja dziecka trwa przez całe życie – w okresie dzieciństwa pobudzamy malucha głównie poprzez zabawę, ale także w trakcie wspólnych spacerów, czytania, czy zapoznawania malca z przedmiotami codziennego użytku. Dbanie o to, by dziecko przebywało w stymulującym bodźcowo środowisku jest jednym z najważniejszych obowiązków rodzica.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ