Jak wychowywać przedszkolaka? Zabawy, problemy, zdrowie...

Rodzice mają wielki wpływ na zdrowie, osobowość, postawy moralne i zachowanie swoich dzieci. Niezależnie od etapu rozwoju malucha, musisz go wspierać, dbać o uczucia, słuchać go i doceniać. A dziecko w wieku przedszkolnym wymaga Twojej szczególnej uwagi. Jak wychowywać przedszkolaka?

Jak wspierać rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?

W przedszkolu mały człowiek nabywa wiedzy o otaczającym go świecie, uczy się współpracy, rozwija swoje poczucie pewności. Jednak, przede wszystkim to w domu dziecko musi poznawać podstawowe zasady, Twoją rolą jest troska o jego prawidłowy rozwój emocjonalny, intelektualny i fizyczny. Poszukując informacji na temat wychowania przedszkolaka, nie bój się pytań, zadawaj je, wertuj poradniki, czasopisma, korzystaj z doświadczenia innych rodziców. Sięgnij w przestrzeń Internetu, w którym sporo jest podpowiedzi dotyczących wychowania kilkulatków. Porady dla mam przedszkolaków publikuje serwis www.mami.pl, gdzie znajdziesz sporo cennych wskazówek, które pomogą Ci wspierać rozwój Twojej pociechy.

Pamiętaj, że warto pokazywać maluchowi zwykłe czynności, zachęcać do uczestnictwa w nich, zabierać na wycieczki, pokazywać, objaśniać i tłumaczyć. Musisz też wyznaczać granice, ustalać jasne zasady i uczyć przedszkolaka konsekwencji. Dobrze spędzać z dzieckiem tyle czasu, ile to możliwe, bawić się z nim, czytać mu na głos. Okazuj przedszkolakowi miłość i zainteresowanie, chwal i nagradzaj, dzięki czemu Twój kilkulatek stanie się pewnym siebie człowiekiem, pełnym poczucia własnej wartości.

W co bawić się z przedszkolakiem?

Pierwsze lata w życiu człowieka to bezcenny czas, dziecko nabywa wtedy umiejętności i zdolności, które stanowią później fundament do dalszego rozwoju. Kiedy Twoje dziecko ma od 3 do 6 lat, funkcjonuje już w grupie rówieśników, poprzez zabawę uczy się relacji z innymi. Wiedz, że główną potrzebą malucha w tym wieku jest chęć ruchu, dlatego pozwól mu na aktywność fizyczną w domu i na świeżym powietrzu, baw się z nim w chowanego i w berka. Zapisz swojego przedszkolaka na zajęcia ogólnorozwojowe, dobrym pomysłem jest gimnastyka lub pływanie. Zaproponuj maluchowi gry planszowe dostosowane do jego wieku, ucz grać w szachy i warcaby, które zmuszają do logicznego myślenia.

Najczęstsze problemy wychowawcze dzieci w wieku przedszkolnym

Wśród problemów, z którymi często borykają się dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodzice, można wymienić agresję fizyczną i słowną. Zdarza się, że przedszkolaki biją inne dzieci, popychają, gryzą, zabierają zabawki, przezywają swoich rówieśników, używając wulgarnych określeń. Rodzice przedszkolaków często stają przed problemem nadpobudliwości psychoruchowej przedszkolaka lub zahamowania w tym aspekcie. W takiej sytuacji zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty, który dobierze rodzaj terapii do rodzaju zaburzeń.

Jak dbać o zdrowie przedszkolaka?

Wiedz, że układ immunologiczny Twojego kilkulatka szybko się rozwija, a w przedszkolu organizm malucha poddany jest intensywnemu szkoleniu. Dlatego wzmacniaj jego odporność odpowiednio zbilansowaną dietą, która musi być bogata w witaminy, składniki odżywcze. Zadbaj o jak największą dawkę ruchu dziecka na świeżym powietrzu, nie przegrzewaj i pilnuj kalendarza obowiązkowych szczepień.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ