Zadbana mama

Okres po porodzie to niezwykle trudny czas dla każdej młodej mamy. Zmierzenie z wyzwaniami macierzyństwa może sprawić, że kobieta zapomina o samej sobie, w efekcie czując się nieatrakcyjna i doświadczając ciągłego obniżenia nastroju. Jak sobie z tym radzić?

Skóra, włosy, paznokcie…

Po porodzie następuje załamanie dotychczasowej gospodarki hormonalnej organizmu: ciało przystosowuje się do laktacji i karmienia dziecka, zmienia się stężenie hormonów, które w ciąży odpowiadały za promienny wygląd skóry, włosów i paznokci. Po ciąży wiele kobiet doświadcza problemów z pojawiającymi się wypryskami, nadmiernie i długotrwale wypadającymi włosami i łamiącymi się paznokciami. Skóra pozbawiona jest jędrności i mogą znajdować się na niej rozstępy.

W takich wypadkach dobrze zainwestować w kosmetyki przeznaczone dla skóry trądzikowej, oraz balsamy ujędrniające i zmniejszające widoczność blizn. Na problemy z włosami może pomóc ich skrócenie oraz używanie odpowiednich szamponów i odżywek. Poczucie, że każdego dnia robimy coś dla siebie wpływa pozytywnie na nastrój i pozwala cieszyć się z uroków macierzyństwa bez wrażenia przytłoczenia obowiązkami matki i braku czasu.

Problemy z wagą

Wiele kobiet po porodzie zmaga się także z nadprogramowymi kilogramami. Najbardziej problematycznym obszarem staje się brzuch oraz nogi. Powrót do aktywności fizycznej powinien odbywać się stopniowo: w przypadku kobiet, które poddane były cesarskiemu cięciu, ćwiczenia fizyczne należy rozpocząć po upływie około 6 tygodni (połóg). Kobiety rodzące naturalnie mogą pozwolić dobie na nieco wcześniejsze zaangażowanie w aktywność.

Wszystkie młode mamy powinny jednak pamiętać o dostosowaniu typu ćwiczeń do własnego, obciążonego niedawnym porodem ciała. Najlepiej sprawdzą się spokojne ćwiczenia wzmacniające mięśnie, z elementami relaksacji i rozciągania. Do takich należą m.in. gimnastyka, zajęcia na basenie, ćwiczenia pilates, joga, czy tai-chi.

Zarówno ćwiczenia fizyczne jak i dbanie o chwilę dla siebie i pielęgnacji własnego ciała przekładają się bezpośrednio na poczucie własnej atrakcyjności, większą stabilność emocjonalną i pozwalają cieszyć się byciem nie tylko matką, ale przede wszystkim kobietą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ