Przedszkolak i obowiązki domowe

„Jak sobie wychowasz, tak masz” – jak często każde z rodziców słyszało to zdanie w swoim życiu? W tym popularnym stwierdzeniu kryje się jednak ziarenko prawdy. Ucząc samodzielności, dajemy mądre przyzwolenie na popełnianie błędów i tworzenie własnych rozwiązań konkretnej sytuacji. Dziecko, które od małego we wszystkim jest wyręczane, uczy się strachu przed porażką i niepowodzeniem.

W rozsądny i poparty wiedzą sposób do tematu podchodzi Agnieszka Stein, autorka serii „Podcast rodzicielski”. W krótkich, bogatych w treść odcinkach przekazuje, jak uczyć dzieci odpowiedzialności, ale i wspierać je na każdym etapie. A wszystko to w bardzo przystępnej formie audiobooków, dostępnych na platformie Storytel.

Ważne, aby naukę samodzielności zawsze dostosować indywidualnie do dziecka, jego zdolności, naturalnych predyspozycji i wieku. Nikt raczej nie pozwoli 3-letniemu brzdącowi zmywać zastawy obiadowej, prawda? Dziecko w tym wieku świetnie poradzi sobie z samodzielnym szczotkowaniem zębów, jeśli delikatnie mu w tym pomożemy. Wie także doskonale, jak posprzątać zabawki z podłogi. Niby niewiele, ale dziecko już od najmłodszych lat uczy się, że jak każdy w domu ma swoje ważne zadania, więc czuje się potrzebne.

Storytel

Z wiekiem powoli zwiększamy maluchowi poziom trudności domowych obowiązków. Jednocześnie, możemy to traktować jak wspaniałą, rodzinną zabawę, słuchając w tym czasie ulubionej bajki. Platforma Storytel ma do zaoferowania coś dla dzieci w każdym wieku. Młodszym przedszkolakom z pewnością spodoba się cykl „Przygody Fenka”, gdzie w przyjazny sposób dowiedzą się czym jest duma lub wdzięczność, natomiast starszym dzieciom wielką frajdę sprawi „Ala Baba i dwóch rozbójników”. Zabawna historia o perypetiach Ali z niesfornymi bliźniakami nie tylko bawi, ale i zajmuje czas wystarczająco długo, aby rodzic mógł jeszcze w spokoju popracować.

Platforma Storytel

Im starsze jest dziecko, tym więcej może się nauczyć. Każde powinno mieć minimum jedną, stałą rzecz, która będzie tylko „jego zadaniem”. Oczywiście przykład zawsze idzie z góry, więc w obowiązki muszą się włączyć wszyscy domownicy. Ale spokojnie! Dla dorosłych Storytel również ma bogatą ofertę edukacyjną w formie audio J

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ