Problemy wychowawcze

Twoje dziecko sprawia problemy wychowawcze, a ty nie masz skutecznego sposobu, żeby sobie poradzić z tą sytuacją? To nic złego – spora część rodziców zmaga się dokładnie z takimi samymi trudnościami. Wprowadzenie stabilności do relacji rodzinnych nie jest łatwym zadaniem. Poznaj kilka cennych porad, dzięki którym być może inaczej spojrzysz na konflikt z dzieckiem i w końcu uda się wam znaleźć wspólny język.

Zacznij od siebie

Spojrzenie na siebie jako jedną z przyczyn problemów dziecka może być naprawdę trudnym i bolesnym zadaniem. Niestety często jednak bez autorefleksji nie można przejść do kolejnych kroków w kierunku normalizacji stosunków z synem bądź córką. Wielu rodziców powiela szkodliwe schematy z własnego dzieciństwa i dopiero warsztaty rodzicielskie, praca nad sobą czy też spotkanie z psychologiem są w stanie im to uświadomić i pomóc w zmianie.

Ponadto warto dobrze przyjrzeć się sytuacjom konfliktowym, ponieważ być może zapalnikiem jest konkretne zachowanie rodzica. Niekiedy wystarczy popracować nad tym, żeby nie unosić głosu w momencie zdenerwowania, a nagle dziecko przestanie reagować agresją. Może też zdarzyć się, że problemy wychowawcze są próbą zwrócenia na siebie uwagi rodzica, który dużo pracuje dla dobra dziecka i nie ma przez to dla niego czasu.

Zwróć się po pomoc

W Polsce nadal wizyty u psychologa, psychoterapeuty czy też psychiatry są ukrywane i uważane za powód do wstydu. To z kolei sprawia, że wiele rodzin zwraca się po profesjonalną pomoc zdecydowanie zbyt późno, gdy konflikt między rodzicem i dzieckiem jest już naprawdę poważny. Warto jednak zmienić nieco myślenie i potraktować spotkanie ze specjalistą zdrowia psychicznego jak wizytę np. u dentysty.

W celu lepszego zrozumienia psychiki i zachowań dziecka można zacząć od warsztatów rodzicielskich online autorstwa psychoterapeutki Justyny Rokickiej z „Godziny dla siebie”. Jest to dość komfortowy sposób na rozpoczęcie przygody z psychoterapią i przygotowanie się do porozmawiania na żywo ze specjalistą z i bez dziecka. Pomocy można szukać też u szkolnych pedagogów i w lokalnych poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Uzbrój się w cierpliwość

Podekscytowanie pierwszymi oznakami poprawy relacji rodzinnych może sprawić, że już po chwili pojawi się frustracja brakiem dalszych postępów. Wiele osób zniechęca się po pierwszych porażkach i często powraca do dawnych zachowań. Należy jednak pamiętać, że naprawianie więzi z dzieckiem czy też praca nad jego problemami wychowawczymi zawsze jest procesem, dlatego wymaga czasu.

Nie da się określić tak naprawdę, jak długo trzeba będzie poczekać na zadowalające rezultaty. Każdy rodzic, każde dziecko i każda historia rodziny są unikatowe. Jedna osoba może szybko otworzyć się na zmiany i pomoc z zewnątrz, a inna może reagować z początku wzmożonym buntem i potrzebować sporo czasu na oswojenie się z nową sytuacją. Cierpliwość jest często w tym przypadku kluczem do sukcesu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ