Jak wybrać pokarm dla rybek akwariowych

Jednym z ważnych obowiązków każdego posiadacza akwarium jest karmienie rybek. Dzięki temu mogą one żyć i prawidłowo się rozwijać. Pokarm zapewnia im zdrowie poprzez dostarczanie niezbędnych mikro- i makroelementów. I choć wydaje się, że karmienie rybek to nic trudnego, ponieważ oznacza jedynie wrzucenie porcji pokarmu do zbiornika, nie zawsze jest aż tak proste. Przypatrzmy mu się bliżej.

Czym dokładnie karmić rybki?

Pierwsze pytanie, jakie powinien zadać każdy właściciel rybek, to czym je karmić? Jaki rodzaj pokarmu będzie najlepszy dla konkretnego gatunku? Oczywiście, większość rybek jest wszystkożerna, nie oznacza to jednak, że możemy im dawać pokarm niskiej jakości albo przypadkowo dobrany. Wręcz przeciwnie, dla każdego gatunku powinniśmy wybrać go naprawdę starannie.

Poradnik karmienia rybek akwariowych może pomóc w podjęciu decyzji, który rodzaj pokarmu będzie najbardziej odpowiedni dla danego gatunku – to znaczy czy dostarczy mu wystarczających ilości energii i składników odżywczych, niezbędnych dla zachowania zdrowia i rozwoju. W tym przypadku kwestia gatunku z pewnością wysuwa się na plan pierwszy, ponieważ to od niego zależy konkretne zapotrzebowanie.

Naturalna czy sztuczna?

Jeśli już wiemy, jaki rodzaj karmy będzie najlepszy dla naszych rybek, możemy zadać pytanie o to, czy lepiej podawać go w formie naturalnej, czy sztucznej. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się postać naturalna, czyli rośliny dla rybek roślinożernych, a drobne organizmy żywe dla drapieżników.

Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do takiej formy pokarmu, zwłaszcza do żywych organizmów, możemy zdecydować się na pokarm liofilizowany – może być łatwiejszy w użyciu, a jednocześnie przez długi czas zachowuje swoje właściwości. Są to zazwyczaj drobne organizmy (np. larwy czy zooplankton), które zostały poddane działaniu niskiej temperatury i próżni w celu usunięcia wody. W ten sposób powstał suchy, trwały i wygodny pokarm o właściwościach najbliższych naturalnym.

Pokarmy sztuczne to ostatnia forma karmienia rybek, która pozwala na szczególną wygodę – jest to karma specjalnie przygotowana w wygodnej, suchej formie, w której nie znajdziemy bezpośrednio zawartych organizmów żywych.

Pokarmy sztuczne: podstawowe rodzaje

Wśród pokarmów sztucznych możemy wyróżnić kilka ich rodzajów, które różnią się od siebie ciężkością i gramaturą. Są to między innymi: płatki, chipsy, granulki, pałeczki, wafelki czy tabletki dla rybek. W zależności od gramatury są one cięższe i szybciej opadają na dno lub lżejsze i dłużej unoszą się w toni. Pierwsze z nich idealnie sprawdzają się do karmienia rybek głębinowych, które preferują tereny przy dnie. Z kolei jeśli mamy dużo gatunków żyjących na średnim poziomie zbiornika i przypowierzchniowych, które wręcz zbierają pokarm z powierzchni wody, lepszym wyborem będą jak najlżejsze pokarmy, takie jak płatki i chipsy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ