Dziecko w czystym domu, czyli nauka sprzątania w praktyce

Sprzątanie to jedna z podstawowych czynności, których wykonywania powinno nauczyć się każde dziecko. Realizacja tego zadania nie jest jednak łatwa i trudno się temu dziwić – nawet osoby dorosłe często mają problem z utrzymaniem porządku w swoim najbliższym otoczeniu. Warto jak najszybciej zacząć oswajać swoją pociechę ze sprzątaniem, gdyż im wcześniej zaczniemy, tym większe szanse, że maluch będzie traktował sprzątanie jako coś naturalnego, a nie kojarzył je z przykrym obowiązkiem.

Dziecko kontra sprzątanie – czy utrzymywanie porządku jest przykrym obowiązkiem?

Według ekspertów tworzących blog parentingowy Akademia mądrego dziecka, podstawowym problemem, przez który dzieci mają problem ze sprzątaniem, jest wyręczanie ich w tym zakresie przez rodziców. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy maluch skończył zabawę, a rodzic zamiast zachęcić go do zebrania zabawek i odłożenia ich na miejsce, sam zaczyna sprzątać. Dziecko nie ma motywacji do sprzątania, gdyż wie, że jego opiekun sam o to zadba. Lub inaczej – rodzice często nakazują dziecku posprzątać i podnoszą głos, kiedy maluch odmawia. W efekcie sprzątanie zaczyna się dziecku kojarzyć źle, co również skutkuje unikaniem tego obowiązku. Powstaje błędne koło, które utrudnia życie zarówno maluchowi, jak i jego dorosłym opiekunom.

Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym można skutecznie zachęcić dziecko do sprzątania oraz pokazać mu, że czynność ta wcale nie musi kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, ale stanowić kontynuację oraz zwieńczenie zabawy. Na pierwszych etapach wpajania maluchowi nowych zasad nic nie stoi także na przeszkodzie, aby rodzic pomagał mu w trudniejszych czynnościach oraz pokazywał, jak należy je prawidłowo wykonać. Po kilku razach dziecko będzie już samo wiedziało, gdzie ma odkładać poszczególne zabawki. Oto, jakie rozwiązania w tym zakresie proponuje blog parentingowy Akademia mądrego dziecka.

Sprawdzone metody na zachęcenie dziecka do sprzątania

Istnieje wiele metod, dzięki którym można w prosty i przyjemny sposób zachęcić malucha do sprzątania. Ich wdrożenie nie ma jednak szans na powodzenie, jeśli sami rodzice nie będą świecić przykładem w tym zakresie. Zanim więc zaczniemy przekonywać swoją pociechę o istotności utrzymywania porządku w domu zadbajmy, aby i w naszym otoczeniu panował ład. Naukę sprzątania możemy zacząć już od najmłodszych lat. Dzieci w wieku 1-2 lat mogą rozpocząć ją od odkładania zabawek na miejsce, zbierania skarpetek czy segregowania książeczek. Wraz z rozwojem dziecka powinny rosnąć także jego obowiązki w tym zakresie.

Podczas nauki sprzątania warto zadbać także o jasne i spójne komunikaty. Nie wystarczy powiedzieć dziecku „posprzątaj”, kiedy cały jego pokój tonie w bałaganie, gdyż maluch zwyczajnie nie będzie wiedział, od czego zacząć i już na starcie się zniechęci. Większe sprzątanie warto więc dzielić na części i po kolei instruować malucha co do dalszych czynności. Po wykonaniu każdego etapu warto także chwalić dziecko, co zachęci je do dalszej pracy oraz będzie motywacją dla dalszego doskonalenia umiejętności. Eksperci tworzący blog parentingowy Akademia mądrego dziecka przekonują także, że sprzątanie może być świetną zabawą – warto je sobie umilić puszczając w tle muzykę, opowiadając zabawne historie lub urządzając wyścigi, np. kto zbierze więcej zabawek lub szybciej sprzątnie przydzielony mu fragment pokoju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ