dziecko

Każde dziecko choruje, jedno częściej, a inne rzadziej. Jednak niezależnie od rodzaju choroby, rodzicom przychodzi walczyć nie tylko z jej objawami, ale przede wszystkim ze złym samopoczuciem dziecka. Istnieje kilka rodzajów chorób, które są klasyfikowane jako typowe dla wieku dziecięcego, a liczba zachorowań jest wysoka. Jakie są to choroby i jak się objawiają? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Skaza białkowa

Skaza białkowa to nadwrażliwość pokarmowa występującą u niemowląt oraz małych dzieci. Jest to uczulenie na białko mleka krowiego, pochodzące ze spożywanych produktów mlecznych. Niestety, skaza białkowa to częsta choroba wczesnego dzieciństwa (best4kids.pl), dlatego rodzice powinni wiedzieć, czym charakteryzują się jej objawy.

Można ją rozpoznać po drobnych, czerwonych krostkach bądź błyszczących i łuszczących się płatach. Zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy, w okolicach uszu, na szyi oraz brzuszku. Skóra jest sucha, czerwona i swędząca. Może objawiać się również wzdętym brzuszkiem, kolką, częstym ulewaniem, zaparciami, biegunką lub wymiotami. Proces leczenia jest długotrwały i wymaga dużej dawki cierpliwości.

Grypa i przeziębienie

Grypa i przeziębienie to choroby zakaźne przenoszone przez wirusy. W przypadku grypy objawy pojawiają się nagle, dziecko wtedy staje się marudne, senne, skarży się na bóle głowy, mięśni lub gardła. Mogą pojawiać się również wymioty, nudności, biegunka bądź bóle brzucha. Często występuje również wysoka gorączka, mogąca przekraczać 39 st. C. Przeziębienie przebiega znacznie łagodniej, a jego charakterystycznymi objawami jest katar, podwyższona temperatura, ból i drapanie w gardle. Przeziębienie, w przeciwieństwie do grypy, nie wymaga leczenia antybiotykami.

Trzydniówka

To jedna z tych chorób, która ma łagodny przebieg. Pojawia się najczęściej w okresie 1 do 2 roku życia, a wywoływana jest przez wirusy HHV6 i HHV7. Typowym jej objawem jest gorączka, która utrzymuje się od 2 do 5 dni. Kiedy ustępuje, wówczas na ciele dziecka pojawia się bladoróżowa wysypka, która zanika samoistnie w przeciągu kilku dni. W procesie leczenia trzydniówki dziecku można podawać lek o działaniu przeciwgorączkowym oraz smarować skórę łagodnym kremem nawilżającym.

Biegunka rotawirusowa

Wywoływana jest przez rotawirusy, które swoją największą aktywnością odznaczają się zimą oraz wiosną. Odpowiedzialne są za nagłe pojawienie się ostrej biegunki oraz wymiotów. Na początku choroby może się zdarzyć, że pojawia się wysoka temperatura, a dziecko jest ogólnie osłabione, senne, apatyczne. Może bardzo łatwo ulec odwodnieniu. Konieczne jest systematyczne nawadnianie i podawanie leków. Warto również zadbać o odpowiednią dietę – nie podawać dziecku ciężkostrawnych produktów, tylko lekkie i nieobciążające żołądka potrawy.

Ospa

To jedna z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Wywoływana jest przez wirus przenoszony drogą kropelkową wraz z ruchem powietrza, na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Jej charakterystycznym i typowym objawem jest wysypka w postaci plamek, które później przekształcają się w grudki i pęcherzyki. Przysychają i w następnej kolejności odpadają. Bardzo często towarzyszy im swędzenie, przez co dzieci zwykle rozdrapują krosty aż do krwi. Leczenie ospy ma charakter wyłącznie objawowy, a dziecku podawane są leki łagodzące świąd. Może być to leczenie miejscowe lub w formie kropelek.

Odra

Jest chorobą zakaźną, a do zachorowania dochodzi drogą kropelkową. W jej początkowym stadium występuje wysoka gorączka, zapalenie gardła, katar, kaszel, światłowstręt oraz zapalenie śluzówek. Na błonie śluzowej policzków zaczynają pojawiać się białe plamki z czerwonymi obwódkami. Zwykle po upływie czternastu dni od zakażenia, pojawia się plamista wysypka na twarzy i szyi, która stopniowa zaczyna przemieszczać się na cały tułów i kończyny. Samo leczenie odry opiera się na leczeniu objawów oraz nawadnianiu.

Różyczka

Różyczka jest wywoływana przez wirusy i również jest chorobą zakaźną. Najbardziej narażone są dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 9 roku życia, oczywiście pod warunkiem, że nie były wcześniej szczepione. Na skórze pojawiają się małe czerwone plamki, które po upływie krótkiego czasu zlewają się w jedną całość. Często towarzyszy im swędząca bladoróżowa wysypka, gorączka oraz powiększone węzły chłonne. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów.

Można pokusić się o stwierdzenie, że to normalne, że dzieci chorują. Owszem, jednak aby złagodzić objawy i oszczędzić dziecku niepotrzebnego bólu i dyskomfortu, jakie niesie za sobą określona choroba, warto zaszczepić je na te szczególnie uciążliwe i ciężkie choroby. Nie ma gwarancji, że dziecko nie zachoruje, ale na pewno przejdzie chorobę dużo łagodniej, niż dziecko nieszczepione.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ