Gotowanie na niby, czyli nauka i zabawa w jednym

0
1772

Większość tradycyjnych zabaw dziecięcych nie tylko służy rozrywce i wypełnianiu czasu. Mają one bowiem jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – uczą dzieci nowych rzeczy, co wspomaga ich ogólny rozwój, a często jednocześnie przygotowuje do podejmowania domowych zajęć, gdy będą już starsze. To procentuje w przyszłości większą zaradnością i samodzielnością. Takie zabawy polegają na naśladowaniu codziennych czynności osób dorosłych takich jak sprzątanie, majsterkowanie czy gotowanie.

Zabawa w gotowanie

Gotowanie na niby to świetna rozrywka dla maluchów, które chętnie naśladują mamę wykonującą codzienne obowiązki. To też jedna z tych zabaw, które rzadko kiedy się nudzą. Udawanie, że przygotowuje się posiłek wymaga użycia wyobraźni i pobudza kreatywność. Do takiej zabawy wystarczą tak naprawdę domowe akcesoria kuchenne pożyczone od mamy lub kartki z namalowanymi produktami spożywczymi. Nie da się jednak ukryć, że dostępne w sklepach z zabawkami kuchnie dla dzieci czy imitacje żywności potrafią mocno uatrakcyjnić zabawę. Chociaż dzieci chętnie bawią się w kuchnie same, zaangażowanie rodziców raz na jakiś czas będzie dobrym pomysłem. Współuczestnictwo dorosłych w zabawie to okazja do tego, aby wytłumaczyć maluchowi jak można zrobić konkretne dania, a także szansa na docenienie wysiłków naszej pociechy.

Akcesoria przydatne w zabawie

Dziecięce “gotowanie” można uprzyjemnić na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest zakup zabawkowej kuchni – https://www.hoplik.pl/zul_m_ZABAWKI_Odgrywanie-rol_Kuchnie-dla-dzieci-1278.html. Największe wrażenie robią drewniane kuchnie dla dzieci, które wykonane są z dużą precyzją i zostają wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty, czyli kuchenkę i piekarnik, lodówkę, zlewozmywak, a często również w zgrabne szafeczki. Takie zabawki to duży wydatek, chociaż niezwykle opłacalny, bo są estetyczne i wykonane w przemyślany sposób. Osobom, które nie mogą sobie pozwolić na taki  koszt, polecamy inwestycję w tańsze kuchnie plastikowe, które co prawda nie są aż tak piękne i ekologiczne jak drewniane odpowiedniki, ale również bardzo dobrze sprawdzą się jako dodatek do zabawy w gotowanie. Do kuchni warto oczywiście dokupić niezbędne akcesoria kuchenne takie jak zastawa stołowa, garnki czy patelnie, a także imitacje jedzenia. Wybór zabawkowego jedzenia do zabawy jest obecnie naprawdę ogromny. Najbardziej popularne są niedrogie plastikowe owoce i warzywa na rzepy, które można kroić. Jednak bez problemu można znaleźć w sklepach również asortyment dla wymagających, czyli drewniane dzieła sztuki takie jak mięsa, sery, praliny czy torty, które są wykonane tak precyzyjnie, że patrząc na nie, ma się ochotę je zjeść.

[Głosów:3    Średnia:1.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ