Wielu rodziców bardzo sceptycznie podchodzi do komiksów i niezbyt przychylnym okiem patrzy na to, kiedy ich dziecko zaczytuje się tymi specyficznymi historyjkami obrazkowymi. Uważają, że ta forma nie stymuluje dziecka i zniechęca je do czytania książek. Nic bardziej mylnego, komiks może stanowić świetną odskocznię od tradycyjnej powieści bądź bajki i jest to naprawdę fantastyczny pomysł na prezent dla dziecka praktycznie w każdym wieku, o czym przekonuje księgarnia wysyłkowa.

Czytanie książek czy komiksów?

Czytanie książek niewątpliwie wpływa pozytywnie na rozwój młodego człowieka. Dziecko kształtuje swoją wyobraźnię, a jednocześnie wyraźnie wzbogaca swoje słownictwo. Praktycznie wszyscy psycholodzy dziecięcy podkreślają niezwykle pozytywną rolę książek w stymulacji rozwoju dziecka. Zwolennicy tradycyjnych książek bywają często dość negatywnie nastawieni do komiksów i uznają je za zbyt ubogie w treści, aby mogły mieć jakikolwiek dobry wpływ na dzieci. Jest to jednak wyjątkowo niesłuszne twierdzenie. Komiksy stanowią niezwykle ciekawą alternatywę i to szczególnie dla młodych ludzi stroniących od czytania książek albo tych, którzy dopiero uczą się czytać.

Forma uproszczona, ale bardzo korzystna

Owszem, komiksy są zdecydowanie bardziej uproszczoną formę od tradycyjnych, długich bajek, opowiadań czy powieści, a zarazem podają w zasadzie na tacy to, co maluch mógłby sobie sam wyobrazić, ale niekoniecznie należy to uznać za ich wadę, a już na pewno nie w każdej sytuacji. Warto sobie uświadomić, że historie komiksowe w bardzo prosty sposób uczą skupiania uwagi i pewnej dyscypliny, a jak wiadomo z tym współczesne dzieci mają ogromny problem. To nie tylko kwestia nadpobudliwości, ale także zbyt dużej ilości bodźców zewsząd. W takiej sytuacji długi opis książkowy może młodego człowieka wręcz odpychać i kompletnie zniechęcać do czytania. Komiks jest idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Krótkie i zwarte teksty oraz kolorowe obrazki na pewno szybciej przyciągną uwagę malucha, ponieważ nie wymagają aż tak dużego poziomu koncentracji i skupienia się na jednej czynności. Obrazek stanowi na tyle duże urozmaicenie, że tekst zostaje odczytany wręcz mimochodem. Jeżeli komiks będzie ciekawy i barwny, to można mieć pewność, że zostanie doczytany do końca.

Ważne dopasowanie do wieku

Oczywiście należy zwrócić uwagę, aby komiks dopasować do wieku dziecka, tym bardziej że obrazy wykazują znacznie większą siłę oddziaływania niż przeczytane słowo. Warto kupować w księgarni wysyłkowej, gdzie wszystkie komiksy są odpowiednio pogrupowane i rodzice nie muszą się zastanawiać, na ile dana historyjka obrazkowa będzie odpowiednia dla swojego potomstwa. W końcu nie każdy dorosły musi wiedzieć, że seria My liittle pony nadaje się dla najmłodszych, ale serie Marvella czy DC Comics już niekoniecznie. Komiksy to ponadto kultowe postaci Kajko i Kokosza, które bawią kolejne pokolenia czy też znane z kreskówek postaci Kaczora Donalda lub Smerfów. W takich komiksach nie znajdziemy drastycznych obrazów, które mogłyby przerażać najmłodszych albo zbyt skomplikowanych, które szybko znudziłyby dziecko.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ