Modzele i zrogowacenia na stopach i dłoniach to coraz powszechniejsza przypadłość, która jest niejednokrotnie źródłem dyskomfortu i niezadowolenia. Jak walczyć z tym problemem? Odpowiedź w poniższym tekście.

Modzele — co to właściwie jest?

Modzele powstają, kiedy dane miejsce na skórze odczuwa permanentny nacisk lub tarcie. Wytwarza się wtedy gruba, rogowa warstwa martwego naskórka, która wciąż narasta, tworząc nieestetyczne, a często też i bolesne, żółtawe lub szarawe zgrubienia.

Modzele najczęściej powstają tam, gdzie odciski, a więc na stopach (głównie piętach i u podstawy dużego palca) oraz na dłoniach, u podstawy palców. Mogą się jednak pojawić na przykład także na kolanach i łokciach. Powstawaniu modzeli na stopach najczęściej sprzyja niewłaściwe, niewygodne obuwie, ale mogą być też następstwem zaburzeń struktury kostnej, płaskostopia czy reumatyzmu. W zaawansowanym stadium mogą one stanowić problem nie tylko estetyczny, ale też w znacznym stopniu utrudniać chodzenie.

Modzele — jak się ich pozbyć?

Rozwój modzeli, które już zaczęły się tworzyć, bardzo trudno jest zatrzymać, a takie zaawansowane zrogowacenia tworzą doskonałe środowisko dla wszelkich infekcji. Do dyspozycji mamy wiele metod domowych, jednak zazwyczaj są one mało skuteczne. Aby mieć pewność, że naszym problemem fachowo zajmie się specjalista, najlepiej udać się do gabinetu podologicznego. Kompetentnego podologa w miejscu naszego zamieszkania nietrudno znaleźć w internecie, na przykład na stronie podolodzy.pl. Lekarz zadba o to, aby usunąć modzele skutecznie i bezpiecznie. Zrobi dokładny wywiad w celu ustalenia przyczyny ich powstawania oraz zaleci codzienną pielęgnację w ramach profilaktyki, tak aby problem nie powracał.

podolodzy

Leczenie modzeli jest kwestią indywidualną, dlatego najlepiej oddać się w ręce specjalisty. Jedno jest pewne, im szybciej podejmiemy walkę z modzelami i zrogowaceniami, tym większe szanse mamy na jej wygranie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ