sześciolatki
fot: pixabay.com

W ostatnich latach mieliśmy sporo zawirowań prawnych, związanych z rozpoczęciem obowiązku szkolnego. Polskie społeczeństwo w ślad za politykami podzieliło się na zwolenników szybszego pójścia do szkoły dzieci i przeciwników tej decyzji. Pewne procedury zaczęto juz wdrażać przygotowując sześciolatki do pójścia do pierwszej klasy, jednak ostatecznie wycofano się z tego. 

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/edukacja-szesciolatkow/

Można by długo dyskutować, czy słusznie czy nie i co jest korzystniejsze dla samych dzieci. Odgórnie został przyjęty taki schemat i możemy z niego skorzystać. Jeśli jednak czujemy, że nasze dziecko dobrze poradziłoby sobie w szkole jako sześciolatek to mamy przecież możliwość, aby posłać je wcześniej do szkoły. Taka opcja byłą dostępna juz wcześniej, zanim podjęto dyskusje na temat sześciolatków. 

Nauka przez zabawę i rozwój kluczowych kompetencji społecznych

Musimy pamiętaj jednak, że umiejętności intelektualne dziecka to nie wszystko. Kluczowy na tym etapie jest rozwój emocjonalny i społeczny. Specjaliści twierdzą wręcz, że to właśnie rozwój kluczowych kompetencji społecznych w zakresie komunikacji, współpracy w grupie jest tym, na czym należy się skupiać w przypadku dzieci w tej grupie wiekowej. Jeśli więc wydaje ci się, że w przedszkolu dziecko nie rozwija się dostatecznie, że zajęć edukacyjnych jest za mało, a dzieci całe dnie spędzają na swobodnej zabawie to musisz sobie uświadomić, że ta zabawa w dłuższej życiowej perspektywie jest dla niego bardziej korzystna niż nauka liczenia czy czytania. Nie zaprzęgajmy dzieci do wyścigu szczurów od najmłodszych lat. Podkopie to ich psychikę. To czym się teraz zajmują sprawi, ze w przyszłości będą kreatywnie podchodzić do rozwiązywania zadań zawodowych i życiowych.

Fazy wrażliwe

W rozwoju dziecka wyróżniamy tzw. fazy  wrażliwe. To okresy, w których dzieci staja się gotowe i otwarte na zdobycie nowej umiejętności np. czytania czy liczenia. Obserwacja dziecka i odkrycie jego faz wrażliwych sprawi, że nauka będzie efektowna i nie obarczona stresem. Po prostu robimy to w zgodzie z naturalnym rozwojem dziecka. 

Przeczytaj też: http://www.lifebox.pl/czy-stypendia-faktycznie-pomagaja-zdolnej-mlodziezy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ