pieluchy

Ciekawym zjawiskiem w świecie rodzicielskich rozterek wydaje się być powrót pieluszek wielorazowego użytku. Występują one w wielu odmianach i modelach i w nurcie ekologicznego oraz uważnego rodzicielstwa cieszą się coraz większą popularnością.

Do ich niewątpliwych zalet należy ekologiczność: jednych i tych samych pieluszek używamy przez cały okres, w którym potrzebuje tego niemowlę. Pieluszki tetrowe wspomagają także naukę korzystania z toalety. Najpopularniejsze odmiany pieluch wielorazowych to: pieluchy z wkładką wchłaniającą wilgoć, tzw. pielucha z kieszenią, pieluchy z wszytą wkładką oraz pieluszka formowana. Używanie pieluch wielorazowych, szczególnie na początku może stanowić dla rodziców wyzwanie. Trzeba się nauczyć je prawidłowo zakładać i wiązać. Konieczny jest nie tylko jednorazowy, dość duży wydatek na kilkanaście pieluch ale także zaopatrzenie się w niezbędne dodatki, takie jak różnego rodzaju paski podtrzymujące czy klamerki. Przyda się także tzw. otulacz, który chroni ubranie dziecka przed zmoczeniem.

Dodatkowo, aby używanie pieluszek było możliwe, na przykład w podróży, przydatne będą worki na zużytą pieluszkę, a także specjalne i delikatne produkty do prania. Rodzice używający pieluch wielorazowych podkreślają jednak długofalową oszczędność finansową, brak zagrożenia dla środowiska oraz bezpieczeństwo dla delikatnej skóry dziecka: pieluszki są wykonane obecnie z mikrofibry, tkanin bambusowych i organicznej bawełny.

Nietrudno domyślić się zatem racji, jakie wysuwają zwolennicy pieluch jednorazowych. Szybkość i łatwość zakładania, oszczędność czasu, a także (w krótkiej perspektywie) pieniędzy. Popularne „pampersy” i ich różnorodne odmiany są precyzyjnie dobrane do wieku rozwojowego dziecka i jego różnych potrzeb, czego nie zapewniają pieluszki wielorazowe. Wykonuje się je z coraz bardziej przyjaznych dziecku materiałów, które nie powodują odparzeń i są równie przyjemne i bezpieczne dla skóry niemowlęcia jak wymienione wcześniej tkaniny.

Wybór pieluszek dla dziecka to bardzo indywidualna sprawa, którą trzeba dostosować do trybu życia rodziców oraz wyznawanych przez nich przekonań. Być może warto spróbować obydwu rodzajów, zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ